Bispinckparkvijver (achtervijver) De Acaciavijver hoger beplant, zodat een coulissewerking is ontstaan; daar groeit een mengeling van krentenboompjes, rododendron, struikkamperfoelie, hortensia's en Callicarpa, een struik met paarse bessen in de zomer. De Acaciavijver heeft als enige vijver in Bloemendaal een aantal drijftillen aan de waterrand. Dat is een vlot waarop alle mogelijke waterplanten groeien, die beneden in de bodem van de vijver worden vastgezet. Nu kunnen de vis sen kuit schieten tussen de wortels van de waterplanten, en de meerkoeten en de eenden gaan erop broeden. In een vij ver met een beschoeide rand zoals hier, komen de eenden anders moeilijk het water uit. En het begroeide vlot is een landschappelijke overgang van het water naar het park en andersom. Als er geen zogeheten piasberm is, een ondiep stukje grond vlak achter de beschoeiing, mis je de overgang van oeverplanten naar waterplanten. Bispinckvijver achter en vóór Respectievelijke oppervlakte 1.200 m2 en 425 m2. Op de plek van deze nieuwe buurt stond vroeger de R.K. Kerk, die is afgebroken. Het water was vroeger één grote vijver en door de bouw van het Bis- pinckpark en de verkaveling die daaraan voorafging, is het wateroppervlak nu in tweeën gedeeld. Van het Hoogheemraad schap Rijnland mag men de afmeting van het wateroppervlak namelijk niet terug brengen. De achtervijver is beschoeid en de voorvijver - vlak achter de bloemenstal aan de Bloemendaalseweg - wordt omrand door rietkragen. Deze oeverbeplanting is zeer belangrijk voor vogels en dient als broedplaats voor de kleine karrekiet en de rietschors. Als je vanaf de Bloemendaalse weg kijkt, zie je de weerspiegeling van het beeld 'Samen op weg' in het water, een bronzen beeld van Guusje Hamelynck. Halve Maantje De benaming Halve Maantje klopt uitstekend met dit langgerekte water, dat zich in de brede lus nes telt van de Lage Duinendaalseweg en ook het wei land vóór Duin en Daal omarmt. Het lijkt alsof dit twee verschillende vijvers zijn, maar het water staat in verbinding met elkaar door een onder grondse duiker. Vroeger werd dit water als lozing gebruikt voor pompinstallaties op de Hoge Duin endaalseweg en was het waterniveau zeer wisse lend. Sinds de nieuwe maatregelen van kracht zijn om overtollig water af te voeren uit Park Duin en Daal, blijft het waterpeil constant en kun je het zelfs zien stromen in de richting van Saxenburg. Vanaf het Halve Maantje begint er namelijk een waterloop die via de gracht van het huis Saxenburg loopt, langs de Hertenkamp en via het driehoekje bij Zomerzorg onder de kunstgrasvelden van de Hockeyclub Bloemendaal door. Deze rel is gegraven om het water uit de diepdrainage van de buurt Duin en Daal af te voeren. Het water wordt overal in Duin en Daal opge pompt uit diepdrainage-buizen. Omdat het water teveel ijzer bevat, wordt het eerst in de ontijzeringssloot aan de Lage Duin en Daalseweg geschoond. Door de inwerking van zuurstof zinkt het ijzer naar de bodem en af en toe wordt het daar weggehaald. Soms wordt er ook zuurstof doorheen geblazen. Het water van deze vijver is een paddenkraamkamer, en als het voorjaar is, ziet het 's avonds zwart van de padden. Eind 14 Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 3, herfst 2000

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 14