Het 'Halve Maantje' mei/juni steken de kleine padjes weer over op weg naar het bos. Door betrok ken omwonenden worden steeds hek ken gezet om auto's te weren. Nochtans ligt het in de bedoeling om er ook een paddenpoel te realiseren, een ondiepe poel aan de kant waar de bezinkbak is. Zo vlak bij de duinen heb je de kans dat er, behalve de gewone pad, ook de rugs- treeppad opduikt. Het Halve Maantje is gedeeltelijk be- schoeid en er groeien bosjes met zwarte elzen. Daar komen de puttertjes op af, want zij eten de insecten die op de el- zenproppen leven. De elzen, die bij het Halve Maantje in het water groeien, worden een keer in de vijf jaar gehakt en dat is niet vaak genoeg voor de particu lieren die om het water wonen en graag een vergezicht willen hebben. En toch zou het eigenlijk be ter zijn om ze nog langer te laten staan. Een betere wortel vorming bij de elzen brengt mee dat er meer planten om en op de elzen kunnen leven. Hoe ouder een zwarte els wordt, des te knoestiger worden de wortels, waarin zich op hun beurt kleine planten zoals varens kunnen wortelen. Als je de elzen steeds terughakt, wordt dat minder. Een grote, zwarte els kan veel water opzuigen, makkelijk tweeduizend liter per dag als het warm weer is. Je zou denken dat je op wa terrijke plekken zo van je overtollige water afkomt. Maar de meeste overlast van water vindt juist in de winter plaats en dan staan ze kaal. Ze verdampen natuurlijk alleen maar tij dens het groeiseizoen, als ze in het blad staan. Het is jammer dat het weiland hier zo intensief wordt ge bruikt. Er wordt niet gegierd, maar er staan veel koeien op die voor een zware bemesting zorgen. Een kruidenrijke be groeiing van de oever en van het weiland kan juist alleen maar ontstaan als de grond mager, minder voedselrijk is. Als er minder koeien kwamen, zou het weiland een bloemenweide kunnen worden. De oevers van het water dat aan de kant van Duin en Daal ligt, worden aan de ene kant beheerd door par ticulieren en aan de andere kant door de gemeente. Rijnland houdt hier toezicht met een voor- en na jaarsschouw, net als bij al het water in de gemeente Bloemendaal. De kwaliteit van het water is goed. Sinds de ontijzeringssloot gegraven is, drijven er vaak ijzervlokken op het water, die tussen de water lelies in op de oppervlakte blijven hangen. Dat heeft niets met de kwaliteit van het water te maken, maar het is een onaantrekkelijk gezicht. In het water van het Halve Maantje zijn vogels die profite ren van de rust. Er zijn Nijlganzen, die onderhand gedomes ticeerd zijn, meerkoeten, eenden en een enkele reiger. Drie zwarte zwanen zwemmen tussen de witte waterlelies, die hier altijd zijn geweest. Ze zijn prachtig, maar soms kunnen ze teveel uitdijen en dan is het wateroppervlak helemaal dicht. Met uitbaggeren hoef je bij het Halve Maantje en het Meertje van Caprera niet op te letten, wat waterlelies betreft. Eén klein stukje waterleliewortel is al genoeg en als de diep te maar goed is, ongeveer 80 centimeter, en de ligging zon nig, dan groeien ze als onkruid. Als het water minder diep is, kunnen de waterlelies 's winters bevriezen. Landgoed De Beek Oppervlakte 2.580 m2 en 2.085 m2. Op dit vakkundig onderhouden landgoed liggen twee vijvers, de vóór- en de De vijver van Landgoed de Beek (foto: de lieer H. Kuttschriitter) Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 3, herfst 2000 15

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 15