De vijver tegenover het gemeentehuis achtervijver. De achtervijver is al te zien op de Kaart van Nautz, de oudste kaart van deze omgeving. Deze vijver wordt omsloten door het park en loopt over in de weilan den. De aanleg van dit terrein was oorspronkelijk van Zocher jr. 1 791 -1870)De vóórvijver is van latere datum, tussen 1880-1890 toen Leonard Springer een nieuw ont werp maakte, de vijver groef en de grond gebruikte voor de terp waarop het eerste huis kwam te staan. Voor de tijd van Springer was er een natuurlijke uitstroom van water, dat uit het hoge duin liep aan de westzijde van de Bloemendaalse- weg. Daar liep een brede beek in een Z-vorm, die vlakbij (maar niet verbonden met) de achtervijver uitkwam. Deze beek verbreedde Springer tot een vijver en een sloot, die min of meer recht de verbinding legde met de achtervijver. De Nagtegaolvijver Vijver t/o gemeentehuis Deze oude vijver is in precies dezelfde halve maanvorm aanwezig op de kadastrale kaart uit 1830. Het was de vijver van het oude landgoed Bloemenheuvel in een landschap pelijke aanleg, die door architect Zocher jr. werd gerealiseerd. De vijver lag in de zoge noemde overturn van het huis Bloemenheu vel, dat op de plek lag van het huidige gemeentehuis. In de vijver is een fontein die zeer hoog spuit, zo hoog dat je het sproeiende water ondanks het hoogteverschil vanaf het ge meentehuis kunt zien. Om vanaf het gemeentehuis een rus tig beeld te verkrijgen, zijn een aantal wilgen geplant die de achterliggende kwekerij camoufleren. Nagtegaalvijver Oppervlakte 2.565 m2. Deze vijver is in de jaren dertig ge graven, pas nadat de huizen op de plaats van het oude raad huis 'De Nagtegaal' werden gebouwd. Dit water heeft weer duidelijk een bufferfunctie. De vijver zelf is gedeeld door een rustiek bruggetje en ondanks het feit dat het een be- schoeide vijver is, groeien er veel oeverplanten: pijlkruid, grote lisdodde en groot hoefblad. Op het gras staan tal van waardevolle bomen: een vleugelnoot, een van de mooiste in Bloemen- daal, een Hongaarse eik, een goudes, een zil- verlinde en platanen. Aan de smalle kant van de vijver staat de bronzen kop van Anton Pieck van de hand van Kees Verkade, een beeld dat door Anton Pieck zelf in 1983 werd onthuld. Aan diezelfde zijde is een overstort van de vijver, die ervoor zorgt dat het niveau van het vijverwater nauwelijks fluctueert. Dat is belangrijk, omdat precies aan de rand van het water bijzondere bomen groeien: een Populus lasiocarpa met heel groot blad en een moerascypres. Als de grondwaterstand zou stijgen en de overstort het extra water niet aan zou kunnen, dan zou het in ieder geval met de populier niet goed aflopen. Door middel van het sluisje bij de achtervij ver kan het waterniveau op eenzelfde peil ge houden worden, wat voor de mooie bomen van hoge leeftijd die hier staan van groot be lang is. Vanaf de vijver loopt het water in de richting van de weilanden en dan door naar de Delft. Het is helemaal natuurlijk, zeer hel der water; zo schoon dat aan de oever ijsvo gels zijn gesignaleerd. 16 Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 3, herfst 2000

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 16