Joan Ma u ritsvijver Oppervlakte 589 m2. Deze kleine vijver aan het Maurits- plein is het rustige middelpunt van een stil, geborgen wijk je. Er stonden vroeger veel bomen hier, waarvan alleen de grote kastanje nog over is. Een aantal treurwilgen is uit ou derdom weggevallen. Treurwilgen groeien hard, maar 'vroeg rijp, vroeg rot': ze worden niet oud, een jaar of ze ventig is al veel. Ze hebben bros hout en daardoor waaien er snel takken uit als ze niet beschut staan. In de vijver groeit een kunstwerk van wilgetenen met de naam 'Boomfontein'. Een aantal takken van knotwilgen werden volgens het ontwerp van kunstenares Manette Zee- lenberg geplant in de bodem van de vijver. Deze schieten wortel en gaan dan zelf een bouwwerk vormen, dat in ieder seizoen anders is van vorm en kleur. Door de bladval van de populier ziet het water er aan die kant soms vies uit, maar de meerkoeten maken handig gebruik van het kunstwerk als broedplaats. In dit water zijn exceptioneel veel zuurstofplanten. Dit zijn ondergedoken planten, die ervoor zorgen dat er zuurstof in het water komt om zo het water helder te houden. Meestal kun je dus de bodem zien, maar daartoe moet het teveel aan zuurstofplanten regelmatig verwijderd worden. Prins Hendrikvijver Oppervlakte 965 m2. Deze vijver ligt mooi open in het gras met ruimte aan alle kanten en enorme treurwilgen, die het water een romantische aanblik geven. Het bochtige water is een echte buurtvijver waar het heerlijk bootje varen is voor de kinderen, die hier vlakbij ook een speelplaats hebben. Er is nauwelijks beplanting, maar rondom staan mooie bomen in het gras, zoals zilveresdoorn en linde. Brouwerskolkvijver Oppervlakte 9.700 m2. In het Brouwerskolkpark aan de Duinlustweg ligt dit water, dat vanouds zo'n voortreffelijke kwaliteit had dat de brouwers het gebruikten bij het bier- brouwen. Hier borrelde heel schoon water uit de duinen omhoog en dat is nog steeds zo. Deze natuurlijke vijver, onderdeel van een 17de eeuwse aanleg, staat via de Brou wersvaart in verbinding met het tuinbouwgebied van Haar lem. Op een kaart uit 1887 was deze vaart er al, die recht is uitgegraven om de strandvlaktes te ontwateren. Er zijn veel vissen in dit water, vooral snoeken, en aan één zijde pro beert men een paddenpoel te realiseren. 's Winters is dit een geliefde schaatsplek. Als het gaat vrie zen, gaan er altijd twee of drie mensen op pad (nooit al leen, omdat dit een gevaarlijk werkje betreft) om de ge meentelijke vijvers open te houden, meestal met een bijl, soms met een motorzaag. Om het wak wordt een krans van De Joan Mauritsvijver Prins Hendrikvijver Brouwerskolkvijver (foto J. Todinjo) Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 3, herfst 2000 17

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 17