Wethouder van Gelukpark - Bokkedoorns (foto M. van Eeghen) Landgoed Elswout: 'de kleine vijver'. De foto is genomen vanaf de Tempelberg bij de Zwitserse brug (foto F. Wetting) lange takken gelegd, voor de veiligheid van de schaatsers, maar ook om de eenden en andere vogels een rustig zitplek- je te geven bij het wak. Wethouder van Gelukpark - Bokkedoorns Oppervlakte 41.780 m2 en 40.725 m2. Deze twee enorme vijvers zijn vlak na de oorlog gegraven, omdat er zand no dig was voor de huizenbouw. Ook dit was altijd een heerlij ke schaatsplek in de winter, met een koek en zopie en ouderwetse ijspret. Het zou kunnen dat daar verandering in komt, want deze vijvers vervullen sinds kort een bufferfunc tie, met als gevolg een wisselend waterniveau. Vandaar het bord: 'Gevaarlijk ijs, water wordt bemalen'. Het gebied om de vijvers heen is schitterend, met glooiende overgangen tussen oever en water. Aan de hoge kant is een zeer gevarieerde duinbegroeiing met duindoorn, eglantier, kruipwilg, wilde liguster en vlier en langs de andere oevers zijn rietkragen. Er is een smalle doorloop tussen de vijvers in, waardoor je goed zicht hebt op de waterspiegel. Door die rijke oeverbeplanting en de wisselende diepten, van heel ondiep aan de waterkant tot het metersdiepe mid den, zijn er veel vissen en vogels, waaronder ook een bende ganzen. De ganzen maken het water vies, althans voor ons, want de paling in het water profiteert er juist van. De De Jong Schouwenburgvijver Vijver Landgoed Elswout Oppervlakte 35.460 m2. Zandafgravingen in het verleden hebben landgoed Elswout de huidige aanblik gegeven. Op 17de eeuwse kaarten is de vierkante gracht te zien, die om het huis heeft gelegen. Eind achttiende eeuw is de aanleg land schappelijk geworden, onder leiding van archi tect Michaël. Nu zijn er vier vijvers op het ter rein: de 'grote vijver' bij het huis, de 'kleine vijver' in het bos bij de Tempelberg (zie foto), de 'Engelse vijver' ten zuiden van het grote huis en de 'Baarsenplek', die vlakbij de Zwitserse Kloof ligt. Tijdens de Open Monumentendag zijn er rondleidingen en kunt u informatie krijgen over de waterhuishouding op het landgoed. 18 Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 3, herfst 2000

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 18