De Jong Schouwenburgvijver Oppervlakte 700 m2Ook deze vijver is ontstaan toen de buurt Oosterduin tot ontwikkeling kwam. Vóór de nieuw bouw lag daar een weiland dat altijd nat was. Dat was be kend, omdat de meelbessen in de omgeving het niet goed deden. Dit zijn typisch bomen die niet van vocht houden en daarvoor in de plaats zijn toen hartvormige elzen geplant. Deze vijver is beschoeid, maar er groeien nu teveel water planten in. De reden is dat er vroeger graskarpers zwom men, die de boel schoonhielden. Ze werden wel de 'auto matische maaiboten' genoemd, want als het mooi weer was zag je ze met z'n tienen naast elkaar het groen wegvreten. Vijver aan de Spiegelenburghlaan Vijver van Klooster Alverna De oude vijver op dit vroegere landgoed Boekenroode is een restant van de landschappelijke aanleg die de architect Michaël (1738-1800) tot stand bracht. In de vijver staat een to rentje met een klok, die op het vroegere koetshuis stond en ge spaard is gebleven. Op de grazi ge oevers staat een prieel en oer oude bomen, een eik en veel bruine beuken. Het geheel is vorstelijk onderhouden. Vanaf het grote huis kijkt men over de vijver via de weilanden op de kerk (en helaas ook de blokken dozen van flats) aan de Heren weg in Heemstede. Vijver van Klooster Alverna Vijver van 'Kuylenburgh' Aan de Bekslaan, achter het fraaie, achttiende eeuwse huis 'Kuylenburgh', gebouwd door E. Barnaart, ligt een grote vijver. Daar staan de karperachtigen (waaronder goudvissen) om bekend, dus weest u niet verrast als uw goudvissen uw wa terlelies opeten! Er zijn zelfs verhoudingen voor: 100-ISO kilo graskarpers kunnen één hectare begroeid wateropper vlak schoonhouden. De buurtbewoners gaven ze wel eens sla te eten, als een soort waterkoe. Maar een aantal jaren geleden was er al eind oktober een zware vorst en toen zijn er veel doodgegaan. Normaal gesproken gaan ze langzaam schuilplaatsen zoeken in de modder als het weer kouder wordt. Nu was de overgang van warm water naar heel koud te abrupt. Spiegelenburghlaan Oppervlakte 480 m2 en 27S m2. Deze twee vijvers zijn eigenlijk langwerpige kanalen, die gegraven zijn om de grond te ontwateren toen de huizen langs de Spiegelen burghlaan werden gebouwd. Het zijn twee rustpunten in het groene, afhellende gras van de middenberm, met een escorte van diverse treurwilgen. Het water is er zeer ondiep en het probleem was altijd dat het water 's zomers ging stinken. Dat is nu civieltechnisch opgelost, doordat een be schoeiing is aangebracht en het water is uitgediept. Nu kunnen er geen oeverplanten meer groeien, maar wel vij - verplanten zoals gele plomp en blijven het uitsluitend recht hoekige vlakken in het gras van de middenberm. 20 Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 3, herfst 2000

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 20