Deze werd waarschijnlijk ongeveer 1870 ge graven, om het zand met een trekschuit over de Leidsevaart te vervoeren, voor de opbouw van Haarlem-Zuid. Waarschijnlijk zijn de oude bomen om de vijver geplant toen het huis werd gebouwd; allemaal bosbomen als beuken en kas tanjes. Op het eilandje stond vroeger een grote vogelkooi die nu is verdwenen, net als het brug getje dat het eiland met de vaste wal verbond. Het water staat in open verbinding met de Leidsevaart en er broeden eenden en waterkoeten. Een keer per jaar wordt het riet weggehaald, op stringent voorschrift van het Rijnland. Vijver Huis te Vogelenzang Bij het aanleggen van de Engelse landschapstuin is de waterpartij van de formele aanleg omgewerkt tot een landschappelijke vijver. Bij de huidige situatie is goed te zien dat de hoofdas bewaard is gebleven, net als enkele dwarsassen. Op de kaart van Daniël Engelman (1794) heeft het water, waarschijnlijk onbedoeld, de vorm van een bees- tenkop met lange horens gekregen. Het stand beeld naast de hoofdas, de baan van gras die van het midden van de vijver doorloopt naar de dui nen, stelt waarschijnlijk de Sabijnse maagdenroof voor. Vanuit het huis keek men vroeger over de vijver naar een hoog duin, treffend genaamd 'Kijkduin'. Nu ligt dit 'Kijkduintje' in het gebied van de Waterleidingduinen. Vijver Kerktuin Vogelenzang Het is een verrassing om achter de hoge kerk in Vogelenzang een oude vijver aan te treffen. Aan de dikke stammen van de bomen die hier groeien is af te lezen dat dit een oud gebied is. De ge schiedenis van dit water is onduidelijk. Sinds kort wordt de tuin nieuw leven ingeblazen door een aantal vrijwilligers, die een 'natuurtuin' voor ogen staat. John Todirijo en Florentine van Eeghen Met dank aan H.J.Kuttschrütter, M. Cramer en M. Wilmink. De vijverfoto's zijn van de redactie, tenzij dit anders staat vermeld. Vijver van 'Kuylenburgh' (foto M. van Eeghen) Vijver van Huis te Vogelenzang (foto M. van Eeghen) Vijver in de Vogelenzangse Kerktuin (foto M. van Eeghen) Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 3, herfst 2000 21

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 21