Ijskelders als monumenten In hoeverre zijn ijskelders monumenten? In Nederland zijn er geen ijskelders meer, die nog als zodanig worden ge bruikt. De meeste zijn vervallen. Soms omdat het landgoed waarvan zij onderdeel uitmaakten dit lot ook beschoren was; in een ander geval omdat zij simpelweg in de vergetel heid raakten. Het kwam maar al te vaak voor dat de restau ratie van een landgoed beperkt bleef tot de hoofdgebouwen. Gunstige uitzonderingen op deze regel zijn de ijskelders op het landgoed Elswout in Overveen en bij het voormalige huis De Rijp in Bloemendaal, die grondig zijn opgeknapt en daarmee voor het nageslacht bewaard gebleven. En in Over veen is de ijskelder van Duinlust onder toezicht van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gerestaureerd. Opgeknapte ijskelders blijken overigens een gewilde winter - verblijfplaats van vleermuizen. Blijkbaar verschaffen deze kelders de ideale omstandigheden voor een aangename winterslaap. Daarom werden bij de restauratie van deze ijs kelders voorzieningen voor vleermuizen aangebracht. Spe ciale gleuven stellen hen in staat de ijskelder in en ook weer uit te vliegen. De ijskelder van Elswout Met de aanvang van de bouw van Elswout werd omstreeks 1634 begonnen. Maar door financiële perikelen werden de werkzaamheden door een volgende eigenaar, Gabriël Mar selis, pas in 16S4 afgerond. Opeenvolgende eigenaren drukten hun stempel op het buiten. In 1805 werd Elswout eigendom van de familie W. Borski en dat zou ruim ander halve eeuw zo blijven. De Borski's gaven onmiddellijk de bekende architect B.W.H. Ziesenis, in het dagelijks leven architect-stadsbouwmeester van Amsterdam, opdracht tot een ingrijpende verbouwing. Er werd onder andere een ver dieping aangebracht en één van de beide poortgebouwen werd afgebroken. Ziesenis ontwierp ook een ijskelder die Elswout tot dan toe ontbeerde. Een tekening uit 1805 is be waard gebleven en toont een esthetisch zeer waardevolle ijs kelder boven op een steile heuvel. De kelder zag er uit als een paviljoen. Het is onduidelijk of het ontwerp ooit ook zo is uitgevoerd. Omstreeks 1882 liet W. Borski Elswout slopen, waarna ar chitect C. Muysken opdracht kreeg op de oude fundering een nieuw huis te bouwen. De ijskelder zoals wij die nu nog steeds kennen stamt ook uit die periode. Deze ijskelder is onder een opgeworpen heuveltje gebouwd en bestaat uit een stenen put en koepeldak. Voor de bouw moest een duinpan worden afgegraven om de vijf meter diepe kelder te metselen. Voor een optimale isolatie was op de bodem een rooster geplaatst, waarop de blokken ijs werden gestapeld. De ijskelder bij Wildhoef in de tijd van Cornelia 'Keetje' van Wickevoort Crommelin (GAB) Het ontwerp bleek zeer succesvol. Blokken ijs werden uit de vijvers en vaarten op het landgoed gezaagd en naar de ijs kelder vervoerd. Turfmolm en zaagsel scheidden de blok ken, zodat het gevaar van aanéénvriezen werd voorkomen en het ijs 's zomers zonder al te veel moeite direct voor con sumptie uit de ijskelder kon worden gehaald. Tegen de deu ren werd stro gestampt voor de verdere isolatie. Tot diep in de zomer kon de familie nog over voldoende ijs beschikken om vis, vlees en gevogelte goed te houden. Uit de kelder gehaald ijs werd fijngestampt en in dubbelwandige houten kisten in de keuken tussen de te koelen waren gelegd. Tot 1920 bleef de ijskelder in gebruik. De ijskelder van Elswout staat thans op de Rijksmonumen tenlijst. Hij verkeert in een goede staat. In 1990 heeft Staats bosbeheer nog een nieuwe eiken deur geplaatst. Daarin is een opening van 10 bij 20 centimeter voor de vleermuizen opgenomen. Afgelopen winter bestond de populatie uit acht tot tien watervleermuizen. Ook is in een enkel geval een grootoorvleermuis gesignaleerd. De ijskelder van Wildhoef Het landgoed Wildhoef (begin achttiende eeuw) was gesi tueerd in het gebied tussen de Kennemerweg, Krullenlaan, Brederodelaan en Donkerelaan en wordt wel als één van de mooiste buitenplaatsen in Bloemendaal beschouwd. Eigenaar W. Ph. Kops, een vermogende Haarlemse doopsge zinde textielkoopman, wist een paar eeuwwisselingen terug door de aankoop van het Huis te Bloemendaal en Saxen burg, de buitenplaats Wildhoef uit te breiden tot het groot ste buiten in Bloemendaal. Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 3, herfst 2000 23

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 23