Petroleum Maatschappij op Java, in 1896 naar Nederland terugkeerde, vestigde deze gefortuneerde Dordtenaar zich op deze Bloemendaalse buitenplaats. Teneinde de Mollaan te kunnen reconstrueren, kocht Stoop in 1901 een stuk grond dat tot Sparrenheuvel had behoord. Hiermee kwam ook de daarop aanwezige ijskelder in zijn bezit. De Rijp werd in 1949 verkocht aan de Nederlands Hervormde Diaconie in Haarlem, waarna het huis werd gesloopt om er een bejaar denhuis neer te zetten. In 1961 gingen de Diaconie en de gemeente Bloem endaal een ruil aan: de ijskelder op de Mollaan werd eigendom van de gemeente, en het bejaar denhuis De Rijp kreeg de gerestaureerde theekoepel. In december 1963 verleende de gemeenteraad een krediet voor een noodzakelijke restauratie van de ijskelder. Door zijn unieke ligging pal aan de Mollaan, is de ijskelder zeer prominent aanwezig. De kelder bestaat uit een diep gemet selde put met bovenbouw. De uit steen opgetrokken kelder met een koepelvorm, bestaande uit een kegelvormige rieten kap, geeft het geheel een pittoresk aanzien. Door de witge kalkte koepel, die met riet is gedekt, wordt de ijskelder wel eens vergeleken met een Tartaarse helm. Aan de ijskelder van De Rijp is inmiddels de status van rijksmonument ver leend en de kelder behoort tot de best bewaarde exemplaren uit de omgeving. In de winter van 1991 kon een lang voorbereid experiment worden uitgevoerd, waarbij de ijskelder weer zijn oor spronkelijke functie terugkreeg. Er werd zo'n 35 ton ijs door vrijwilligers van de Stichting Ecologisch Beheer in het gebouwtje opgeslagen, om die in dezelfde zomer te gebrui ken voor het koelen van etenswaren en het bereiden van roomijs. Helaas. Na de jarenlange leegstand was het isolatie vermogen van de kelder ernstig aangetast en bleek het ijs al snel gesmolten. Ook deze kelder doet nu 's winters dienst als verblijfplaats voor vleermuizen. De ijskelder van de Lindenheuvel De Haarlemse koopman D. van der Poorten was de grond legger van de buitenplaats Lindenheuvel, die in het midden van de achttiende eeuw in de duinen werd opgetrokken. In 1841 nam D. Borski zijn intrek in het herenhuis. Lindenheuvel, zoals Borski het huis inmiddels had ge noemd, werd door hem op verschillende wijzen verfraaid. Nog voor Borski's tijd was op het terrein van Lindenheuvel op de top van een hoog duin een stenen koepel gebouwd. Na de sloop van deze koepel in de jaren zestig van de negentiende eeuw, plaatste Borski op dezelfde locatie een ijskelder. Om de kelder met ijs te vullen, werd door het per soneel 's winters het ijs uit de vijvers van De Beek gezaagd. Na Borski's dood in 1870 erfde diens broer J. Borski, de eigenaar van Hartenlust in Bloemendaal, het landgoed Lindenheuvel. Toen de weduwe D. van der Vliet-Borski in 1891 de eigendomsrechten verkreeg, besloot ze in 1900 een enorme nieuwe villa voor haar dochter op het terrein te bouwen. Architect A. Salm tekende voor het ontwerp, ter wijl tuinarchitect L.A. Springer de omgeving aankleedde. Het oude Lindenheuvel zou als buitenplaats Overbeek ver der leven en de nieuwe villa kreeg de naam Lindenheuvel. Een kleinzoon, de zenuwarts R. Burdet, woonde hier ver volgens nog enige tijd, maar emigreerde naar Genève. Andere eigenaren volgden, totdat als gevolg van een desas treuze brand in 1976 Lindenheuvel in de vlammen opging. De huidige eigenaar, een projectontwikkelaar, is er nog niet in geslaagd een nieuwe bestemming aan de terreinen te geven. Een verkaveling van het bos wordt door de gemeente Bloemendaal tegengehouden. De ijskelder verkeert in een goede staat en het voortbestaan lijkt verzekerd. De ijskelder van Duinlust Het buitenverblijf Duinlust werd door de bekende en schat rijke Bloemendaalse familie Van der Vliet-Borski, die als grootgrondbezitters enorme duinterreinen in de streek bezaten, in 1881 gebouwd op de grondvesten van een vorig Duinlust. Mevr. J.J. Borski, die in 1850 met haar neef D. van De ijskelder van de buitenplaats Lindenheuvel (1951, GAB) Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 3, herfst 2000 25

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 25