eactie-oproep-mededeling-reactie-oproep-mededeling -reactie-oproep- ing-reactie~oproe -reactie-oproep- H.W. van Kempen Op het artikel over de architect H.W. van Kempen (Ons Bloemendaal 2-2000) kwamen de volgende brieven binnen en ook enkele telefonische reacties, alle betrekking hebbend op de naam van de toenmalige directeur van de school voor Kunstnijverheid: Eduard von Saher. Dank voor uw snelle reacties! Geachte redactie, Over de geschiedenis van het Museum van Kunstnijverheid en de school voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten 1877-1927, heeft Mr A.J. Enschedé een boekje gepubliceerd waarvan zich een exemplaar bevindt in de bibliotheek van het Kennemer Archief in de Jansstraat te Haarlem. Dat boekje is de bron van enkele verbeteringen en aanvul lingen, waarvoor u zich aanbevolen houdt, bij het verslag van het uitgewerkte interview met de architect H.W. van Kempen. In het boekje bevinden zich twee lijsten. Een met vermel ding van de leraren, de andere met de namen van de leer lingen. Van de leerlingen wordt vermeld het jaar waarin ze voor het eerst bij de school werden ingeschreven. H.W. van Kempen in 1915. De door Van Kempen genoemde Gerard (G.J.) Stap in 1913; B. Merkelbach in 1916; J.M.J. de Casseres in 1918. Bij een vluchtig doorzien van de leerlingenlijst kwam ik Pieter van Gelder, Groenewegen en Crouwel niet tegen. Uit de lijst met leraren blijkt dat de eerste directeur E.H. von Saher was. Hij was een beeldhouwer en direc teur van museum en school van 1880-1918. Zijn opvolger als directeur van de school was H.C. Verkruysen, een sierkunstenaar. De op blz. 6 van het tijdschrift, in de linker kolom genoemde Van Kruizen moet ook H.C. Verkruysen zijn, die van 1909-1926 aan de school was verbonden, sinds 1918 als directeur. De meubelmaker Strijbos heette J.P. Strijbos en was van 1900-1926 als leraar werkzaam. C.J. Blaauw, de architect van 1914-1926, P. Vorkink, architect van 1910-1926 en de architect A.W.J, van Sevenhuysen van 191 1-1926. In het boekje zag ik o.m. een foto van Von Sahler en van de auteur Enschedé. Enigszins opmerkelijk is dat Enschedé op de blz. 58/59 de vier docenten Vorkink, Sevenhuysen, Blaauw en Verkruysen als team noemt dat de nieuwe wegen wilde inslaan, maar dat Van Kempen Sevenhuysen niet noemt, terwijl hij enkele jaren later bij hem kwam werken en dan vermeldt dat Se venhuysen een oud-leraar van hem was. Nu u van plan bent geregeld aandacht te gaan besteden aan de architectuur in Bloemendaal kan dit boekje stellig van nut zijn en beveel ik het aan in uw aandacht. Met vriendelijke groet, H. Peschar 'Gezigt in de hofstede Wildhoef'. Steendruk van P.J. Lutgers. Anno 1837-1844 Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 3, herfst 2000 27

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 27