Van de redactie Sn Memoriam 'Het was warm aan de vijver en doodstil. De zon, rood en afgemat van haar dagelijks werk, scheen een ogenblik op een ver re duinrand uit te rusten, vóór ze onderdook. Bijna volkomen spiegelde het gladde water haar gloeiend aangezicht weer. De over de vijver hangende bladeren van de beuk maakten van de stilte gebruik om zich eens aandachtig in de spiegel te bekij ken. De eenzame reiger, die tussen de brede bladen van de waterlelie op één poot stond, vergat dat hij uitgegaan was om kikkers te vangen en tuurde in gedachten verzonken langs zijn neus.' (Frederik van Eeden: De Kleine Johannes) Het thema 'water' van Open Monumentendag 2000 is ons uit het hart gegrepen. De gemeente Bloemendaal, ingeklemd tus sen de duinen en de Delft, is rijk, volgens sommigen té rijk aan water. In dit nummer overheerst de stemmige sfeer die het water aan onze gemeente geeft, zo mooi verwoord in bovenstaande beschrijving van Frederik van Eeden. Volgens de overle vering betreft deze beschrijving het nogal drassige watertje dat naast de hockeyvelden van Rood Wit ligt, in de wandeling de 'Vijver van Van Eeden' genoemd. Zoals altijd treft u in dit septembernummer het programma van de Open Monumentendag. Daarna volgt een opsomming en beschrijving van de 'Vijvers in Bloemendaal', met een verslag van gesprekken met John Todirijo en andere vijverkenners over de gemeentelijke vijvers en andere vijvers die van historisch belang zijn. Het wateroverschot komt aan bod in een kort overzicht van het nieuwe waterbeleid door ons nieuw redactielid Ton Nillissen. In de twee andere artikelen wisselt de tem peratuur van het water. Het lauwwarme zwemwater van Stoop's Bad is het thema van 'Water-olie-water', geschreven door Jet van Voorst Vader-Duyckinck Sander en de ijzigheid van water van 'Ijskelders' door Henri Spijkerman. Verheugd zijn wij over de vele positieve reacties op het vorige nummer 'Architecten' en de aanvullingen die u ons deed toe komen, door ons bijeengebracht in de rubriek 'Oproep - reactie - mededeling'. Wij wensen u veel plezier op deze Open Monumentendag. Joan Jalink, Peter de Natris, Ton Nillissen en Florentine van Eeghen Op 1 juli j.l. overleed op hoge leeftijd mevrouw Nancy de Jong Schouwenburg-Brandt. Met haar is een markante persoon lijkheid heengegaan. Dat zij tot op het laatst, ondanks haar hoge leeftijd, pal stond in de verdediging van de cultuurhistori sche waarden van onze gemeente, heeft diepe indruk op ons gemaakt en ons ge steund in onze acties. Het was een voorrecht steeds een beroep te mogen doen op haar formidabele kennis van Elswout en alles wat daarmee te maken had. Wij houden haar in goede herinnering, zoals zij nog onlangs 'koninklijk' in het Frans Hals Museum aanwezig was bij het aanbieden van het schilderij van de Tweede Poort van Elswout, een aankoop die mede dankzij haar tot stand kon komen. Typerend was dat zij, zodra zij van het schilderij hoorde, ons erop wees dat er ergens nog een pendant van het schilderij moest bestaan, waarop de achterzijde van Elswout door Horstink is afgebeeld. Ook in de toekomst zal de herinnering aan haar ons aansporen om op te komen voor zaken die zij belangrijk vond. Wij zullen haar hulp en de documentatie die zij ons royaal verschafte, zeer missen. 4 Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 3, herfst 2000

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 4