Programma Open Monumentendag 2000 Ook in Bloemendaal aspecten van het thema water! Op zaterdag 9 september doen tussen 10.00 en 17.00 uur enthousiaste vrijwilligers en eigenaren weer deuren en poorten voor u open. Van west naar oost noemen wij: - De Rooms-katholieke Kerk te Vogelenzang (Rijksmonu ment, 1861) met daarnaast de parochietuin: heemtuin met beek en paddenpoel. Waarschijnlijk is er vers geslingerde honing te koop. - Het pompstation van de Amsterdamse Waterleiding Maat schappij is deze zaterdag voor het eerst te bezoeken. Openstelling tot 16.00 uur. U ziet daar de tentoonstelling 'Gezond drinkwater uit de kraan, al anderhalve eeuw' (voor aanvullende informatie zie onder). Adres: Pompstation 1853, Leidsevaartweg 73 te Heemstede. - Het buiten Elswout te Overveen (Rijksmonument, oor sprong 1 7 de eeuw)gratis openstelling van dit fraaie land schapspark gegraven uit het duin. Heel Elswout is één groot monument, met zijn poort, sluis en stallen uit de 1 7de eeuw en de vele herinneringen aan de Borski-familie. Medewerkers van Staatsbosbeheer houden twee rondleidin gen door dit fraaie landschapspark dat werd gegraven uit het duin. Daarbij besteden zij speciale aandacht aan de wa terhuishouding en het oude sluisje. Start van de gratis ex cursies om 10.00 en 14.00 uur achter de poort. Telkens kunnen twee groepen van maximaal 25 personen worden rondgeleid. - Hervormde Kerk in Bloemendaal-dorp (Rijksmonument, 1636). Er zijn persoonlijke rondleidingen mogelijk en in de consistoriekamer vindt u voorlichting over de stijgende grondwaterstand en de maatregelen die de gemeente daarte gen neemt. Het bestuur van Ons Bloemendaal wenst u een genoeglijke dag toe. Tentoonstelling: 'Gezond Drinkwater uit de kraan, al anderhalve eeuw'. Deze tentoonstelling geeft een overzicht van de wijze waar op Gemeentewaterleidingen en haar voorganger Duinwater MaatschappijAmsterdam voorzien heeft van goed en ge zond drinkwater. De tentoonstelling behandelt niet alleen de productie van drinkwater, maar gaat ook in op de wijze waarop dit met een uitgebreid buizenstelsel gedistribueerd werd en het sanitair dat in de 19de eeuw in gebruik was. Met behulp van geluidsfragmenten, reconstructies, objec ten, foto's en audiovisuele programma's wordt de bezoeker betrokken bij de manier waarop in de loop van de 19de eeuw steeds meer nieuwe technieken werden toegepast om het snelgroeiende Amsterdam in voldoende mate van dit voor het dagelijks leven essentiële vocht te voorzien. Een boeiende multimedia show over Gemeentewaterleidingen in de 20ste eeuw plaatst de betekenis van de ontwikkelingen in de 19de eeuw in een hedendaags perspectief. NB. Een bericht van Duincentrum De Zandwaaier. Op Open Monumentendag staat alles in en om het gebouw in het te ken van 'water'. Aan de balie ligt een route met een hand leiding om het terrein te verkennen en de watertoren wordt enkele malen per dag opengesteld voor bezoekers, iets dat niet zo vaak meer voorkomt. 'Meerenberg': Gezigt op een gedeelte der wandelingen en van den vijver, met de woning van den 1 en Geneesheer-Directeur. Steendruk van G.J. Bos. Anno ca. 1865. Deze oude, landschappelijke aanleg van Meerenberg met de grote vijver en de mooie, oude bomen, is tot nu toe relatief gaaf bewaard. Moge dat lang zo blijven! Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 3, herfst 2000 5

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 5