Luchtfoto Stoop's Bod met buitenbad 'in gloria', ong. 193S en badinrichting voor Haarlem en Bloemendaal. Maar Graichen kwam er niet en daar ik zeer overtuigd ben dat zulk een in richting niet kan worden ge mist, besloot ik ze geheel uit eigen middelen te stichten en om zoo weinig mogelijk werk daaraan te hebben maakte ik er een N.V. van." Architect Cuypers Van de Binnenlandsche Exploi tatie Maatschappij, dé project ontwikkelaar toen, werd 6.000 m2 grond gekocht. Over de keuze van een architect viel niet te discussiëren, dit moest Edu- ard Cuypers zijn, de huisarchi tect van de familie. Cuypers was een totaal-architect, dat wil zeggen dat hij al les, inclusief interieur en meubilair zelf ontwierp. Zelfs de carrosserie van een Peugeot-automobiel had hij eens voor een broer van Stoop ontworpen! Het waren ook niet de ont werpen die zijn gebouwen zo bijzonder maakten, maar juist de detaillering en afwerking. Er werd wel gezegd: elk bouwwerk dat hij maakte was een geweldig meubelstuk. Als gebouw is Stoop's Bad ook eigenlijk niet zó origineel. Na lange studiereizen koos Cuypers een beproefd ontwerp uit de Oudheid, de basilica, zoals die ook gebruikt was voor de badhuizen van de Romeinen. Het werd een zwemtem- pel: een middenschip met zijbeuken, een ronde uitbouw, de absis en als straalkapellen de douchehokjes. Aan de andere kant was de afwerking wel heel bijzonder: een torentje op het dak, sculpturen en smeedijzeren orna menten aan de voorgevel. Binnen was veel siertegelwerk. Aan het timmerwerk werd de grootste zorg besteed en ter verfraaiing stond hier en daar een beeld. In de entreehal een spuitend fonteintje met engeltje en dolfijnen en aan het kor te eind van de zwemzaal een naakte jongensfiguur, waarvan gezegd werd dat het Stoop's oudste kleinzoon voorstelde. De stijl mocht historiserend zijn, maar wat men niet zag was de hypermoderne technische uitmonstering: de bouw wijze in gewapend beton, de reinwaterkelder die het bassin als het ware droeg, de watervoorziening en de -verversing ervan, het hergebruik na zuivering, de verwarming en een uitgekiende natuurlijke ontluchting. Het was allemaal vol gens 'the state of the art'. Hoge kosten Maar het was ook duur. Stoop had snel begrepen dat de 85.000 gulden van Graichen niet genoeg zouden zijn en had dus maar vast drie keer zoveel gereserveerd. Maar ook daarmee kwam hij er absoluut niet. De bouw startte name- Ir A. Stoop en W. Stoop-van Deventer 1930 (coll. Van Voorst Vader-Duyckinck Sander) Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 3, herfst 2000 7

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 7