jtgllll Stoop's bad (foto: Freek Baars) lijk op een allerongelukkigst moment: midden in de Eerste Wereldoorlog. De materialen: het ijzer - de Hoogovens IJmuiden waren er nog niet - het hout en de natuursteen, het moest allemaal geïmporteerd worden. Ook al was Ne derland neutraal, het zat tussen de oorlogvoerende landen die elkaar niets gunden en zelf ook van alles te weinig had den. De prijzen en ook arbeidslonen rezen de pan uit. Toch werd er zo lang mogelijk doorgebouwd. Maar vanaf eind 1918 was er echt niets meer te krijgen en moest de bouw een jaar worden stilgelegd. Pas na de zomer van 1921 kon het Bad officieel worden geopend. Later, toen hij eens aan het plussen en minnen was, schreef Stoop: "Ik meende dat 2,5 ton ruim voldoende zouden zijn. Al doende met de plannen van Cuypers zag ik wel dat men komen zou tot het dubbele..." Het werd tenslotte 1 miljoen en de verliezen voor de eerste tien jaar nam hij ook nog voor zijn rekening. Een winstgevende zaak is de N.V. trou wens nooit geworden. Einde van de zwemtempel Gelukkig heeft Stoop zich deze uitspatting kunnen permit teren. Hoeveel tienduizenden kinderen hebben niet in 'Stoop' leren zwemmen en er heerlijke uren beleefd? Hoeveel plezier beleefde hij zelf ook niet aan de wedstrijden en zwemfeesten die er in het Bad regelmatig werden geor ganiseerd? Water was dus inderdaad bijna belangrijker dan de olie in zijn leven. Aan alles komt een eind; ook aan Stoop als zwembad. Dankzij vasthoudende monumentenbeschermers staat er nog iets van de zwemtempel overeind, al is er van de detail lering praktisch niets over. Maar als appartementengebouw gaat Stoop nu een nieuw leven tegemoet. Parafraserend op de spreuk in de voormalige zwemhal zou men kunnen zeg gen: 'Wonen en leven naer waerheid, bewaert den mensch voor naerheid'! Jet van Voorst Vader-Duyckinck Sander 8 Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 3, herfst 2000

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 8