Water: de Susten én de Sasten Water, in de vorm van bijvoorbeeld vaarten, meren, vijvers en vijverpartijen, voegt vaak iets toe aan onze (woon)omge ving. Hoe fraai en feeëriek dat toegevoegde kan zijn, be schrijft en toont een uitgebreid artikel over de Bloemen- daalse vijvers in deze uitgave. Maar water heeft ook een minder aangename kant, zoals iedereen in dit vochtige land weet en daarmee wordt niet alleen een onverwachte regenbui bedoeld. Grondwaterbeheer Water, of om het precies te zeggen, grondwater, hoort evenzeer bij onze gemeente als de duinen en het groen. En eeuwenlang reguleerde de natuur haar eigen waterhuishou ding. Zo kende onze regio in vroegere eeuwen een uitge breid moerasgebied, bijvoorbeeld tussen Zandvoort en Aer- denhout. Er was een natuurlijk stelsel van rellen en wellen die voor afvoer zorgde en latere sloten en vaarten namen die taak, in een gebied dat toenemend werd bebouwd, deels over. Maar er kwamen meer woningen, meer wegen; meer infra structuur derhalve. De grond klonk, door de eeuwen heen, op sommige plaatsen in onze provincie soms zelfs tot vijf meter in, sloten werden dichtgegooid, rellen en wellen ver dwenen. Met andere woorden: de voorheen zo natuurlijke afwatering functioneerde minder en minder. Dat leidde en leidt, tot op de dag van vandaag, tot wateroverlast en overs tromingen aan de ene kant en tot watertekorten in de zomer aan de andere kant. Daar komt nog iets bij. We zijn de afgelopen tientallen jaren ook anders gaan denken over natuur en natuurbeheer. En die nieuwe inzichten in natuurbeheer hebben ook bij de overheden geleid tot gewijzigde uitgangspunten op het ge bied van grondwaterbeheer. Een kernpunt daarin is, sinds 1994, het Noord-Hollands provinciaal beleid om de grondwaterwinning in onder meer het Middenduingebied te verminderen en uiteindelijk zelfs stop te zetten. Werd aan het begin van het vorige decennium nog zo'n 9,4 miljoen kubieke meter grondwater in onze duinen opge pompt; zes jaar geleden was dat al verminderd tot 8,5 mil joen kuub. Uitgangspunt is om die afname uiteindelijk tot nul kubieke meter terug te brengen. Dit alles in het streven naar natte duinvalleien. Maar, zoals eerder vastgesteld, (grond)water zoekt altijd zijn weg en die weg gaat in dit verband (ook) richting lager gelegen gebieden in Bloemen- daal. Wateroverlast Veel Bloemendaalse burgers constateren de laatste jaren een toenemende wateroverlast in hun tuinen en kelders. Overigens lopen de meningen over wat de achtergrond hiervan is uiteen en lang niet iedereen is het erover eens dat De achtervijver van het landgoed 'De Beek'. Steendruk van P.J.Lutgers. Anno 1837-1844. Inde verte ligt het witte huis dat aan de families De Clerq en Van Beeck toebehoorde. Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 3, herfst 2000 9

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 9