Kunst Zij Ons Doel Hij sloot zich meteen aan bij het Tekengenootschap Kunst Zij Ons Doel. Daar ontmoette hij Kees Verwey (1900- 1995), met wie hij in 1933 bevriend raakte en dat tot het einde bleef, en tal van andere kunstenaars. Uit deze tijd stamt een fors opgezette olieverfschets van Yerwey, diens directheid is erop af te lezen. Jan Wiegman heeft eens van De Heer een krabbel gemaakt tijdens een tekenavond van K. Z. O. D. in De Waag. Ook van anderen, bijvoorbeeld de kunsthandelaar F. H. Smit jr. (1892-1937), die van stonde af aan werk van De Heer ver kocht in zijn zaak aan de Grote Houtstraat, H. F. Boot (1877 -1963), toen voorzitter, en Anton Pieck (1895-1987). Lid was ook de Haarlemse gynaecoloog Dr. A. Melchior (1898-1962), naast zijn beroep een virtuoze en snelle teke naar ('elke dag een tekening' was zijn leus), die hem vroeg om tekenles. De Heer hield de boot af, hoewel hijzelf een onderwijsbevoegdheid M. O. bezat, verwees hij hem naar de professionele tekenleraar in het gezelschap, Anton Pieck, docent aan het Kennemer Lyceum. Het bleek een goede raad: Pieck en Melchior zijn samen jarenlang opgetrokken, zij konden uitstekend met elkaar overweg. De Heer heeft nooit deel genomen aan het so ciëteitsleven na de tekenbijeenkomsten van K.Z.O.D. Anders dan bij musici is het met al cohol doortrokken gefilosofeer van schilders zelden te genieten en dat wist hij. Na afloop van de modelzittingen vertrok hij meteen naar huis. Andere vrienden Bevriend raakte hijals groot natuurliefhebber, met de befaamde bioloog Jac. P. Thijsse (1865 -1945), een intelligente en hartelijke figuur. Tijdens de Tweede Wereldoorlog vond de schilder eens op tafel een bruin stukje van iets dat hij voor koek hield en hij at het op. Het was echter geen koek en daar de kans bestond dat het een stukje paddestoel was, werd uit voorzorg dokter Drijber gewaarschuwd. De maag werd leeggepompt. Later vroeg hij aan Thijsse of er werkelijk gevaar was geweest en deze ontkende dat: de hele operatie was onno dig! Ze hebben er toen hartelijk om gelachen. Een markante vriend annex overbuurman, Mr. P. Tideman (1871-1943)lid van de Bloemen- daalse Gemeenteraad, Kerkenraadslid bij de Remonstranten, een gevierde en gevreesde jurist, is ook door hem vereeuwigd. Tideman had al een veelbewogen leven achter zich, van literaire bra nieschopper, die als een olifant tekeer kon gaan, tot een be wogen advocaat met onvermoede weldadigheden. Intussen bleek zijn vlerkachtig verleden soms tot oprispingen te lei den; kortom een onberekenbare figuur, die in de loop van de tijd wat bedaarde. Die eigenschappen komen in zijn por tret goed tot uiting. Opmerkelijk is het verschil in aanpak in de biografie van Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, Jaarboek Haerlem 1943 en het opstel van Dr. J. Römelingh, oud-conrector Kennemer Lyce um, Jaarboek Haerlem 1979! Een Haarlemmer die invloed op Simon de Heer heeft gehad was Ds. A. R. de Jong, voor ganger van de Open Religieuze Gemeenschap. Zijn beeltenis toont een felle betrokkenheid; geen wonder dat deze be gaafde en gedreven spreker een grote aanhang had. Hij preekte regelmatig in de Bloemendaalse Protestantenbond. De Heer voelde affiniteit met leer en predikant, waarschijn lijk is hij hierdoor weer, na zijn academietijd, aan bijbelse onderwerpen begonnen. Een oude vriendschap verbond hem met F. A. van Oostveen (1885-1979), één van de vier Dicky de Heer-Brink met hun oudste dochter Corry, 1922. Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 4, winter 2000 19

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 19