Willem Leliman met naast hem zijn vrouw en andere familieleden. het misschien nuttig iets over zijn familieachtergrond te vermelden. Hij werd op 2 6 augustus 1878, als enige zoon van Laura Deggeller en architect Johannes Hermanus Leliman, te Am sterdam geboren. Al van jongs af aan werd hij Willem ge noemd om hem te onderscheiden van zijn vader. Deze heeft in het derde kwart van de negentiende eeuw een belangrijke bijdrage geleverd aan het totstandkomen van een aantal Am sterdamse openbare voorzieningen, onder andere twee broodfabrieken, de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht en enkele volkswoningcomplexen. Ook was hij de ontwer per van de kunstenaarssociëteit Arti et Amicitiae aan heb Ro- kin. Vijfentwintig jaar lang werkte Leliman sr. als praktiserend architect, publicist en actief bestuurslid van organisaties als de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst en de Maatschappij voor den Werkenden Stand. Binnen de doel stelling van die laatste instantie werd hij de pleitbezorger voor het Nederlandse ambachtsonderwijs en was hij betrok ken bij de stichting van de eerste ambachtschool te Amster dam, waarvan zijn assistent Jacob Olie - vooral bekend ge worden vanwege zijn vroege foto's van Amsterdam en omgeving - de eerste directeur werd. Als architect was hij een eclecticus, met een zekere voorkeur voor het neo-classi- cisme. Als zodanig kwam hij nogal eens in botsing met de neo-gotici uit de kringen van Victor de Stuers en J.A. Alber- dingk Thijm. Op zijn vijftigste trad Jan Lehman in het huwelijk met de twintig jaar jongere Zwitserse Laura Deggeller uit Schaff- hausen. Een jaar later werd Willem geboren. We kunnen slechts gissen naar wat hem deed besluiten om vanaf dat moment geen opdrachten voor gebouwen meer te aanvaarden en zich voortaan, op enkele maatschappelijke functies na, alleen bezig te houden met zijn hobby, het ont werpen van villa's en buitenplaatsen. Misschien heeft hij dit besluit wel genomen omdat hij zich dan volledig kon wij den aan de opvoeding van zijn zoon. Kortom, Willem heeft in zijn jeugd zijn vader altijd als coach in de buurt gehad, wat duidelijk blijkt uit de invloed die hij al op jeugdige leef tijd van hem heeft ondergaan. Hiervan getuigen onder meer de tussen zijn negende en veertiende jaar gemaakte kinder tekeningen van landhuizen en kopieën naar zijn vader's reisschetsen uit de jaren 1850-1851. Del ft se jaren 1895-1900 In 1895 liet Willem zich inschrijven voor de studierichting bouwkundig ingenieur aan de toen nog Polytechnische School te Delft. Dit is eigenlijk verwonderlijk, omdat zijn vader zich eerder in woord en geschrift kritisch had uitgela ten over deze instelling en het liefst de hele opleiding tot ar chitect aan de Amsterdamse Koninklijke Academie van Beel dende Kunsten had gezien. Kennelijk had de enige Delftse hoogleraar in de Schoone Bouwkunst, de uit Beieren afkom stige architect Eugen Gugel, zich inmiddels als gerespec- 16 Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 1, lente 200 1

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 15