Beschrijvingen van de BI o e m e n d a a I se huizen 1914, eveneens gesloopt), alsmede tijdelijke con structies zoals een houten tentoonstellingsge bouwtje voor de Staatsmijnen op de eerste Utrechtse Jaarbeurs (1916), getuigen van een so bere, functionele, maar nooit saaie vormgeving. Daarbij ging hij uit van typisch Nederlandse ma terialen als baksteen, Namense kalksteen, hard steen en hout. Behalve die tentoonstellingsgebouwtjes werd ook het stationsgebouw annex restaurant voor de Noord-Hollandsche Tramweg Maatschappij op het plein voor het Amsterdamse Centraal station in hout en 'houtachtige' materialen opgebouwd. Dit merkwaardige bouwsel is een 'vreemde eend' in Lehman's werk en het ontlokte destijds dan ook de nodige spot. Zijn laatste villa 'De Zonnetop' te Blaricum (1920) wijst bijvoorbeeld al weer in een geheel nieu we, minder zakelijke en meer romantische richting. Deze nieuw ingeslagen weg heeft hij niet lang meer mogen bewandelen. Een in die tijd nog onbehandel bare ziekte heeft op 7 april 1921 een einde gemaakt aan zijn leven en daarmee aan een veelbelovende car rière. Het landhuis 'Erdölak' in welstand, vanuit het zuidoosten, met links de ingang naar de keuken. Uit: Architektonische Rundschau 1909. In de familie doet het volgende, volgens ingewijden waar gebeurde verhaal de ronde: 'Terwijl oom Wil lem Leliman op zijn sterfbed lag, zong een heel goede vriendin van hem en tante Mieke, de bekende Hon gaarse alt Ilona Durigo, onderaan de trap van het huis in Baarn, op zijn verzoek 'Der Abschied' uit Das Lied von der Erde van Gustav Mahler. De volgende dag moest zij deze compositie ten gehore brengen in het Amsterdamse Concertgebouw met het Concertgebouworkest onder lei ding van Willem Mengelberg. Zij deed dit zo overtuigend dat de hele zaal tot tranen toe geroerd raakte. En niemand begreep hoe dit kwam.' Landhuis 'Erdölak' in 2001 Aannemer: H. Witzand te Meppel Aanneemsom (1904): 20.834,- Inlioud: 2190 m3 Opzichter: G.H. Kleinhout Dossier P.W. Bloemendaal: niet geraadpleegd. Landhuis 'Erdölak' ('Boshuis') Van Lennepweg 1Aerdenhout, gemeente Bloemendaal Bureau-archief Leliman no. 5 (1903) Ontwerp: december 1903/januari 1904 Bestektekeningen: 30 januari 1904 Bestek (beschrijving): 1 februari 1904 Opdrachtgever(s): O.J.A. Mendlik, kunstschilder Een vererende opdracht voor een jong, beginnend architect: 'Het bouwen van eene VILLA aan den Aardenhout (sic.), gemeente Bloemendaal' voor de kunstschilder Oscar Mend lik en Julie A.C.Mijnssen, beeldhouwster/kunstschilderes, met wie Mendlik eind 1900 in Amsterdam was getrouwd. Het was Lehman's eerste woonhuisontwerp en zijn tweede grote project. Het uit te voeren werk staat - van fundering tot nok - nauwkeurig beschreven in een gedrukt bestek boekje. Daarin vinden we ook precieze beschrijvingen van de toe te passen materialen en hun maten en vereiste kwali teit. Het is buitengewoon leerzaam om zo'n beschrijving door te lezen en er achter te komen hoe er rond 1900 werd Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 1, lente 200 1 19

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 18