Heine Villa 'Boschhoeve'. Het bestek geeft alleen geen reden op waarom deze bel ver eist werd. Opvallend is ook dat onder een groot deel van het huis een enorme kelder ligt, bestaande uit een portaal, een provisie kelder, een wijnkelder, een c.v.-kelder en een brandstofkel der. Een saillant detail van het exterieur moet het nu helaas geheel weggesloopte overdekte terras aan de tuinzijde zijn geweest, met de vier zuilen die het balkon van de slaapka mers droegen. Een andere ernstige aantasting van het oor spronkelijke huis is het verdwijnen van de overdekte entree, in de vorm van een arcade met rondbogen en een brede lui fel aan de straat, die aan één zijde van de binnenplaats lag. Deze bogen werden visueel in het schone metselwerk van beide andere wanden voortgezet. Dit schone metselwerk liep over de gehele verdiepinghoogte zelfs helemaal door rond het benedenatelier. De rest van de buitenmuren was witgepleisterd. De binnenplaats is al voor de Eerste Wereld oorlog in opdracht van Mendlik met een glazen kap over dekt tot een soort wintertuin. Aan de straatkant werd de ruimte dichtgezet met een wand met beglaasde rondbogen als openingen, terwijl de voordeur werd verplaatst tot direct onder de brede luifel. Dit overigens nog zeer uitnodigende gezicht van het huis is nu volledig verminkt door het onge geneerd en gevoelloos dichtbouwen van de binnenplaats met een kantoorvleugel. In een Duits architectuurtijdschrift is mede naar aanleiding van dit huis de volgende, Leliman's werk typerende be schrijving opgenomen: 'lm Interesse eines gefalligen AuBern ist nicht das kleinste Opfer an innerer ZweckmaBig- keit gebracht worden. Das Resultat ist ein ohne Kunstgriffe oder ausgeklügelte, auf irgend eine malerische Wirkung berechnete Eckchen natürlich aufge- bautes und der Landschaft natürlich eingefügtes Haus. Alles entspricht einem Zweck. Fenster und Balkone sind nicht da angebracht, wo sie am schünsten stehen würden, sondern wo eine Aussicht, eine geschützte Sonnen- lage sie wünschenswert machte. Durch frische Farbenwirkung ist ein harmonisches Zusammenstimmen mit der Natur, zu der meistens ein archi- tektonisch angelegter Garten den Übergang vermitteld, erstrebt.' Als kleuren worden verder vermeld de Hollandse baksteen in verzadigd rood of in warm geel-rood, het houtwerk deels wit, deels japansrood of groen wat luiken en deuren betreft, en de fel rode dakpannen die fris en uitnodi gend door de bomen te zien zijn. Zonder maquette is het voor ongeoefenden erg moeilijk om op basis van de bestektekeningen in blauwdruk een goede indruk te krijgen van dit eens zo interessante huis, met zijn verantwoord aangelegde tuin met pergola's en perken en zelfs een tuinmanswoning, dat tot Mendlik's overlijden in februari 1963, voor ons passanten op weg naar het strand een lust voor het oog was, al had het toen al wel het patin van ouderdom gekregen. Villa 'Boschhoeve' Johannes Verhulstweg 72, Santpoort-Zuid, gemeente Bloe- mendaal Bureau-archief Leliman no.6 (1905); latere verbouwing no. 129 (ca. 1916) Ontwerp: november 1905 Bestektekeningen: 15 november 1905; revisietekening on gedateerd Bestek (beschrijving): 15 december 1905 Opdrachtgever(s): Ph.A. van Olst, notaris te Amsterdam Aanbesteding: 23 december 1905 Aannemer: W. Saeijs Aanneemsom: 4.928,-; schilderwerk: 365,- Inhoud: 630 m3 Opzichter: H.C. Dorlas jr. Dossier P.W. Bloemendaal: no. 553 (1906). Aanvrager bouwvergunning: Ph.A. van Olst. Deze kleine villa in het park 'Duinlust' is Leliman's tweede woonhuisontwerp geweest. Het huis werd vrijwel tegelij- Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 1, lente 2001 21

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 20