Aan liet 'Indische Bouwen' hebben veel Nederlandse archi tecten belangrijke bijdragen geleverd. Tot in de jaren dertig van de vorige eeuw kenden de bouwactiviteiten een hausse, door de vestiging en uitbreiding van ondernemingen, de noodzaak een goede infrastructuur te ontwikkelen (havens, spoorwegen, stedenbouwkundige planning)en om de toe vloed van nieuwkomers te kunnen huisvesten. Deze situatie gaf tal van impulsen om op architectuurgebied vernieuwin gen te brengen. De betekenis van Ghijsels Met betrekking tot de betekenis hierin van Ghijsels is van belang dat hij niet slechts aan deze ontwikkelingen deel nam, maar dat hij er actief richting en inhoud aan wist te geven. Hij was de sturende kracht achter het AIA-bureau, Hotel des Indes, 1930. dat een reputatie verwierf vanwege de kwaliteit van de plan nen en ook omdat het, door zelf projecten te realiseren, de bouwkosten laag kon houden. Zijn belang voor de architectuur werd al betrekkelijk vroeg onderkend. Bij gelegenheid van een grote architectuurten- toonstelling in 1925 in Batavia, oogst hij bewondering en respect. Een recensent acht het oude Griekse adagium 'een voud is de kortste weg naar schoonheid' zeer op Ghijsels' werk van toepassing en hij vervolgt met: 'Al zijn grote wer ken (het K.P.M.-gebouw, de RK kerk in Meester Cornelis etc.) geven blijk van zijn eenvoud, doorgevoerd tot in de kleinste details. Ghijsels' werken zijn bijzonder sympathiek, de krachtige lijnen, de artistieke persoonlijkheid, die niet langer naar schoonheid hoeft te zoeken, omdat hij deze al gevonden heeft. architecten werden ingeschakeld. Na de eeuwwisseling verbetert dit, zowel wat betreft de technische als de artistieke kant. In de inbreng van de architecten ziet men de vernieuwing van de Neder landse architectuur weerspiegeld. Maar ook al zijn bijvoorbeeld de 'Amsterdam se School' of het 'Nieuwe Bouwen' te herkennen, in de ontwerpen blijkt men zich vaak ook te laten inspireren door in landse traditionele vormen. De bekende Javaanse dakvormen worden zo bijvoor beeld toegepast, al dan niet verhoogd uitgevoerd, om de ventilatie te verbete ren. Om dezelfde reden laat men de ruimten in kantoorgebouwen wel in open verbinding met elkaar staan. Gale rijen dienen vaak als bufferzone of om een tweede facade te creëren als bescherming tegen de zon en de hitte. Op dergelijke wijzen poogt men de bouwwerken zo goed mogelijk af te stemmen op lokale klimatologische gegevenheden. Aldus ge formuleerd zou het 'Indische bouwen' gezien kunnen worden als een louter tropische variant op Nederlandse bouwstijlen. Maar dan miskent men de essentie ervan. Het aan- of afwezig zijn van dit type bouwkundige voorzieningen is immers niet doorslaggevend. Essentieel voor deze architectuur is de synthese van 'moderne' westerse structuren en technieken enerzijds en oosterse kunstvormen en bouwkundige oplossingen anderzijds, waarbij voor de kwaliteit bepalend is of de architect kans ziet beide benaderingen met elkaar in harmonie te brengen. Spoorwegstation Kota Batavia, 1929. Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 1, lente 200 1 27

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 25