fa» 'I mjyai- 'Meerenberg 150 jaar, meer dan een gesticht' Onder deze titel heeft de conservator van het Museum Meerenberg, P. van Twuyver, kortgeleden een boek samen gesteld. Het boek bevat een historisch overzicht in foto's met ondersteunende tekst van de auteur. Onderwerp is de geschiedenis van het eerste moderne krankzinnigengesticht op het Europese vasteland. De foto's worden voorafgegaan door een beknopte beschrijving van de geschiedenis van de hofstede Meer en Berg. De Vereniging Behoud Landgoed Meer en Berg hecht grote waarde aan deze publicatie nu de sporen van ISO jaar gees telijke gezondheidszorg dreigen te worden uitgewist door verandering van het ziekenhuisterrein in een woonwijk. Het boek is verkrijgbaar bij het Museum Meerenberg, Boekhandel Bloemendaal in Bloemendaal-Dorp, Cadeauwin kel 't Huysje, Bloemendaalsestraatweg in Santpoort-Zuid, Boek- en Kantoorboekhandel Bredero, Hoofdstraat Sant poort-Noord. Prijs 35,-. Expositie 'Kareol revisited' Tot medio april is in Amsterdam een expositie te bezoeken van olieverfschilderijen van Fred Blei. In het werk van schil der Fred Blei, die tien jaar geleden in het gemeentehuis van Bloemendaal heeft geëxposeerd, vormt het landgoed Kareol een rode draad. Dit befaamde landhuis werd rond 1910 ge bouwd door de Amsterdamse koopman en Wagnergek Julius Bunge. Het huis had Wagners werk Tristan und Isolde tot thema: Kareol is de burcht van Tristan. Als kleine jongen dwaalde Blei vaak door het park van het buiten met zijn trappen en vijvers. Toen het huis in 1978 afgebroken werd, begon vergankelijkheid een grote plaats in te nemen in zijn werk. Kareol is voor Blei de metafoor voor de vraag wat de zin is van het streven naar schoonheid en perfectie. Nog regelma tig bezoekt hij het landgoed waarbij hij tracht zijn herinne ringen tot leven te brengen. Zijn aandacht verschoof daarbij van het huis naar het park met zijn vervallen monumentale elementen in hun strijd tegen een natuur die even onbarm hartig als onherroepelijk de overwinning opeist. GO Gallery, Prinsengracht 64, 1015 DX Amsterdam, tel: 020-4229580. Open: iedere woensdag t/m zaterdag 12.00-18.00 uur. Olieverfschilderij van Fred Blei. 32 Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 1, lente 2001

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 30