Bloemendaalse schilder Simon de Heer (1835-1970). Het idee voor de tentoonstelling was aangedragen door Joan Pa- tijn, namens Ons Bloemendaal bestuurslid van het museum. Mevrouw Caroline Garvelink assisteerde op ons verzoek bij het selecteren van bruiklenen en het inrichten van de ten toonstelling. Tijdschrift Dank is verschuldigd aan de winkeliers die ook dit jaar weer goedvonden dat Ons Bloemendaal in hun winkels te koop werd aangeboden. Mede dankzij de steeds ingevouwen aan meldingsbonnen stijgt het aantal donateurs. Eind 1999 tel den wij 1347 donateurs. Omdat geschenkabonnementen veel administratieve misverstanden met zich meebrengen zijn deze per 3 1 december afgeschaft. De redactie wordt vanaf zomer 2000 bijgestaan door de heer Ton Nillissen uit Aerdenhout. Aan mevrouw A.E.F. Vermeer, de winnares van de sneeuw foto-prijsvraag uit het stemmige winternummer 1999, werd tijdexas de jaarvergadering een prent van Anton Pieck uitgereikt. Het zomernummer was een themanummer 'Ar chitecten'. Na een vermelding in het Haarlems Dagblad was dit in enkele dagen uitverkocht. Het septembernummer over water en vijvers in de gemeente Bloemendaal werd ca deau gedaan aan alle bejaardenhuizen en aan huisartsen en tandartsen voor hun wachtkamers. Wij hebben besloten de ze service voor de wachtkamers voort te zetten. De redactie vernam met enige schrik dat het Bloemendaalse gemeentearchief met de mooie topografische fotocollectie in 2000 officieel werd overgedragen aan het Streekarchief voor Kennemerland in Haarlem, voorheen het Haarlemse stadsarchief. Inmiddels lijkt het erop dat er goede afspraken gemaakt kunnen worden over het gebruik van illustratie materiaal. De winnares van de winterprijsvraag mevrouw Vermeer en voorzitter Henk Garvelink. (foto: Joan Patijn) Groen Het is jammer dat uit oogpunt van privacy voetpaden wor den afgesloten waar goedwillende wandelaars van genieten, zoals gebeurde in Overveen tussen Oldenhoven en Buyten- twist. Achter Mariënbosch in Aerdenhout is al enkele jaren geleden een einde gekomen aan een oud recht van overpad. Ons Bloemendaal heeft dit onderzocht en besloten in dit ge val de zaak te laten rusten. De toenemende neiging tot pri vatisering komt ook tot uiting in steeds hogere hekken en tuinwallen. Niet altijd weten nieuwe bewoners wat hun rechten en plichten zijn. Op initiatief van Louise de Vita willen wij komen tot een positieve actie: een folder voor nieuwe inwoners en potentiële huizenkopers waarin de ge meentelijke voorschriften op groengebied worden uitge legd. Louise de Vita voerde gesprekken met diverse bewoners van de Midden Duinendaalseweg, waar onrust is ontstaan over afgravingen en kap van bomen. Kunstgras Aan de moderne sportbeoefening, die vraagt om aanpassin gen als kunstgrasvelden en lichtmasten en zelfs reclamebor den, grotere clubhuizen en meer velden, moet overal in de gemeente Bloemendaal met de grootste terughoudendheid tegemoet gekomen worden, als er al toestemming wordt verleend. De sportvelden liggen immers zonder uitzonde ring in gevoelige natuur. Wij betreuren het dat de gemeente de hockeyclub Bloemendaal toestemming geeft om achter het meertje van Caprera twee velden van kunstgras te voor zien. Gezien de afspraak om bij deze velden geen lichtmas ten en geen reclameborden aan te brengen, hebben wij in dit geval van verdere bezwaarschriften afgezien. Intensiever medegebruik van eikaars sportvoorzieningen, ook in het Haarlemse, en het niet ongelimiteerd laten groeien van het ledenbestand zijn goede maatregelen die de gemeente als eerste voorwaarde kan stellen. Meerenberg, vanouds het PZ-terrein Hoewel er sprake lijkt van een 'voortschrijdend inzicht' in de cultuurhistorische en ecologische betekenis van dit ter rein, ook in politieke kringen, is het de vraag of recht zal worden gedaan aan het belangrijkste uitgangspunt: het res pecteren of zelfs versterken van de waarden die dit gebied kenmerken. De twijfel hieromtrent is begrijpelijk, gezien de verwarring die zich in discussies voordoet, de onduidelijk heid van de politieke besluitvorming, de druk waaronder deze staat door al dan niet vermeende schadeclaims en door het streven om één en ander volledig afgerond te hebben voordat de volgende verkiezingsperiode aanbreekt. In een dergelijke situatie is het risico groot dat toezeggingen niet Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 1, lente 2001 7

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 7