de hoek van de Kleverlaan-Korte Kleverlaan het witgepleis terde huis Kleveroord. Daar woonde de letterkundige pro fessor Joh. van Vloten (1818-1883). Deze woning, thans Kleverlaan nr.l, werd in 1963 gesloopt. Verbouwing Twee jaar na de verhuizing naar Sorghvliet maakt Van den Bosch een ontwerp voor een uitbreiding van zijn huis. Als zomerverblijf voldoet het wel, maar voor permanente be woning door het gezin Van den Bosch met vijf personen is het nogal klein. De verbouwing bestaat uit het vergroten van het zuidelijke gedeelte van het huis dat van twee verdie' pingen wordt voorzien. Op de begane grond is een atelier gepland en aan de wegkant een serre. Het nieuwe gedeelte wordt wit gepleisterd zodat het aansluit bij het oude. In 1912 volgt een tweede verbouwing. Nu wordt het huis aan de noord- en oostkant vergroot. Het ontwerp is op nieuw van zijn eigen hand en wordt in de stijl van de 'Engelse Villa' uitgevoerd. Het interieur van een dameska mer, die op de tentoonstelling in Londen in 1912 te zien was geweest, wordt nu ingebouwd. Tegelijkertijd laat Jac. van den Bosch in de voorgevel, langs de kant van de Bloe- mendaalseweg, een gevelsteen aanbrengen met in reliëf ge beiteld de oude situatie van Sorghvliet zoals hij die aantrof in 1903. Deze steen, die nu ingemetseld is in het Nieuwe Sorghvliet, was door de vaste beeldhouwer van 't Binnen huis, A.M. Stolz, gemaakt. Na de sluiting van 't Binnenhuis ontwerpt hij in Bloemen- daal zo nu en dan nog wat meubelen, maar hij richt zich hoofdzakelijk op tekenen en schilderen en wordt lid van de Haarlemse kunstenaarsvereniging Kunst Zij Ons Doel. Tussen 1927 en 1940 lopen zijn uitgewerkte tekeningen en schilderijen op tot ruim boven de 125. Deze bestaan onder andere uit bloemstillevens, landschappen en een serie aqua rellen van Sorghvliet. Afbraak Sorghvliet In 1938 komt een einde aan Sorghvliet. Van den Bosch woont er dan al niet meer. In 1925 had hij Sorghvliet ver kocht aan de kabelfabrikant J. Birkhof en was zelf voor korte tijd naar Amsterdam verhuisd. Hij hertrouwt daar drie jaar later met Anna G. van den Berg en gaat wonen op de Plant soenlaan nr. 19 in Bloemendaal. In 1937 verwerft de gemeente Bloemendaal Sorghvliet, met Na de tweede verbouwing van Sorghvliet: het atelier van Jac. van den Bosch Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 2, zomer 200 1 11

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 11