'Deze doorgangsboog is bij de splitsing dichtgemaakt. Op deze foto is het lichtraam nog open. Later werd de zoldervloer dichtgemaakt en zijn er spiegels bevestigd. Dat geeft een Escher-effect, met al die trappen die je ziet weerspiegelen.' Kloosterachtig Er was geen tekening meer van het huis, er is helemaal niets van de oude papieren over, behalve dat oude fotoalbum. Ik heb toen maar zelf een tekening gemaakt. Dat was een heel project, ik ben weken bezig geweest om alles precies uit te tekenen. In dit huis was één trap en toen de huurders weg waren en ik het huis wilde splitsen, moest er dus een trap bijkomen. Het is een eenvoudige, houten trap geworden in de bufferruimte tussen de eetkamer en de keuken. Die ruimte was er in oude huizen vroeger altijd, tegen het la waai van de keuken en de luchtjes. Wij hebben het kleinste deel van het huis zelf gehouden. De buren hebben de grote hal en de twee zitkamers, een grote en een kleine suite. Mijn zoon en ik hebben ze teruggebracht tot de staat van omstreeks 1917. De betimmeringen waren verwaarloosd en veelal kapot. Het was een heel puzzelwerk om de gave delen bij elkaar te zoeken en in te passen. Ook de deuren waren slecht, maar daar zie je nu niets meer van. Vaak was de helft maar goed en dan maakten wij de andere helft bij. Aan onze kant heeft Eugène van Lamsweerde alle betimmeringen van de eetzaal gestript. De eetzaal moest helemaal kaal van hem, al dat hout leidde hem teveel af. Het moest heel puur, haast kloosterachtig zijn. Hij werkte hier op zolder en ook in de Oranjerie in Elswout. Zijn beelden waren te abstract voor hier, dus later verhuisde hij naar Frankrijk en nog steeds woont hij ergens bij Parijs. De hal De hal is prachtig. Vroeger keek je vanuit de entree naar een lichtraam van glas-in-lood in de zoldervloer. Daar was een koker omheen van wel zes vierkante meter, witgeschilderd om zoveel mogelijk licht te reflecteren. Al vóór wij kwamen was de zoldervloer dichtgezet om boven meer ruimte te hebben. In de hoogte zijn spiegels bevestigd om iets van het vroegere lichteffect te geven. Op zolder was een atelier en daar heb ik vanaf 1974 met mijn architectenbureau ge huisd, met een man of vier. Het was een mooie zomer, maar toen werd het herfst en het dak ging lekken. Alle teke- 'De hal is geheel oorspronkelijk, behalve dat de hoge palen aan de trap waar de lampen aan hingen zijn afgezaagd. Nu is er links buiten beeld een schouw. In de hoogte hangt een modernere versie van een kroonluchter met halogeen lampjes. Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 2, zomer 200 1 17

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 17