'Deze kamer, op een andere foto te zien achter de doorgangsboog, heet bij ons 'de middenkamer'. Door deze kamer moeten wij heenlopen om bij de badkamer te komen die vroeger slaapkamer was. ningen werden nat. Het dak heb ik toen gecoat en gelukkig bleef het daarna nog twintig jaar goed. Nu is het zinken dak vernieuwd. De glas-in-lood-ramen aan de zijkant van de hal heeft Eugène van Lamsweerde weggehaald en er helder glas voor in de plaats gezet. We troffen het glas-in-lood in de kelder aan en hebben het weer teruggezet. Nu is het dus dubbel glas. De hal is helemaal betimmerd met naturel hout, Ame rikaanse 'pitchpine'. Er was nooit een schouw in de hal. Bij de opmeting van de hal bleek er wel een fundering te liggen en er was ook een rookkanaal. De schouw was dus wel ge pland, maar nooit gerealiseerd. Om de hal interessant te maken als zitruimte, zijn mijn zoon en ik een schouw gaan bouwen. In die tijd werd het huis De Nachtegaal gesloopt en mijn zoon kon profielmarmer van de lambriseringen van De Nachtegaal bemachtigen. Het is dus een mooie schouw partij van wit marmer geworden. De trap omhoog komt uit op een galerij. De symmetrie is volkomen, alleen is een van de doorgangsbogen dichtge metseld toen we het huis splitsten. De onderkant van de galerij en de parketvloer zijn er nog oorspronkelijk. Aan on ze kant heeft de tweede bewoner de plafondvelden (d.w.z. de plankjes tussen de moer- en de kinderbalken) geverfd. Je ziet nu veel meer de storen de krimpnaden. Beneden en boven kon je helemaal in de rondte alle kamers door. Zo hoefde je de hal niet in. De hal was veel te hoog, dat kon je niet verwarmen. Het wonderlij ke is dat hier hete luchtver- warming is geweest. In alle kamers en op de eerste ver dieping waren roosters die open konden klappen. Bij de buren heb ik een van die 'De slaapkamer van de buren is altijd ouderslaapkamer geweest. Links is de doorgangsdeur naar een andere slaapkamer. Dit is een dubbele deur omdat hij aan de andere kant in een kastenwand zit. Prima geluidsisolatie dus.' 18 Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 2, zomer 200 1

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 18