De Stand van Zaken 'Juridisering' rond Meerenberg Rond Meerenberg neemt de 'juridisering' toe. Advocaten formuleren krachtig gestelde verzoeken en de rechter wordt gevraagd over besluiten te oordelen. Zo deden de Vereniging Behoud Landgoed Meer en Berg en de Vereni ging Milieudefensie samen een beroep op de Wet Open baarheid van Bestuur. Uit de stukken betreffende het over leg tussen gemeente en projectontwikkelaar wilde men onder meer zicht krijgen op het realiteitsgehalte van de schadeclaims waarmee de projectontwikkelaar schermde. Ook de wijze van vaststellen van de uitgangspunten voor de gemeente voor hernieuwde onderhandelingen met Park Brederode leidde tot juridische benaderingen. Dat in deze procedure de gemeentelijke Inspraakverordening niet was toegepast, gaf een achttal organisaties, waaronder Ons Bloemendaal, reden om de gemeenteraad te verzoeken/ sommeren alsnog inspraak mogelijk te maken. De Vereni ging Behoud Landgoed Meer en Berg legde de zaak aan de bestuursrechter voor. Zo zijn er nog wel meer kwesties te vermelden. Hier noemen we daarvan de protesten tegen de sloop van het 'Oude Zusterhuis', tegen de vergunning voor het onttrekken van grondwater in verband met de bodemsanering op het PZS-terrein, tegen het ontwerp- bestemmingsplan voor Velserend, enzovoort. Voor derge lijke acties blijkt steeds weer aanleiding. De oorzaak ervoor ligt bij ontoereikende informatie. Ook betreft het soms overhaaste besluitvorming op basis van een nog onvol doende uitgewerkt beleid. Wellicht brengt het inmiddels door de gemeente vastge stelde 'Plan van Aanpak' het ontwikkelingsproces in betere banen. Het beoogt immers 'voldoende ruimte voor in spraak op het Masterplan conform de Gemeentelijke In spraakverordening en op het bestemmingsplan conform de Wet op de ruimtelijke ordening' te bieden. Bovendien gaat het gepaard met het opstellen van een communicatieplan. Omstreeks het moment waarop u dit tijdschrift ontvangt is 'de inspraak' al in gang gezet. De eerste effecten van de po ging om een nieuwe impuls te geven aan de aanpak van de herinrichting van het PZS-terrein moeten dan zichtbaar zijn. Het PZS: een monument De Stichting Santpoort, de Provinciale Commissie Noord- Holland van de Bond Heemschut, de Vereniging Behoud Landgoed Meer en Berg, het Cuypersgenootschap en ook Ons Bloemeirdaal hebben een aanvraag ingediend om (de len van) het PZS-complex op de Rijkslijst van monumenten te plaatsen. Het betreft een aantal objecten die een duidelij ke samenhang hebben met de gebouwen die nu al bescherming genieten. Met name in hun gezamenlijkheid zijn ze van grote cultuurhistorische waarde gezien de bij zondere betekenis van 'Meerenberg voor de psychiatrie - een faam die tot ver buiten Nederland reikte. De ontwikke lingsgang van dit vakgebied wordt weerspiegeld in dit ensemble van gebouwen en hun landschappelijke entoura ge. Een bescherming moet zich daarom niet beperken tot enkele gebouwen uit de beginperiode, maar zich ook uit strekken tot latere perioden. Lindenheuvel Op het landgoed Lindenheuvel gelegen tussen Bloemen daal en Overveen is de laatste maanden een verhoogde activiteit waarneembaar: zandpaden zijn bestraat met klin kers, aan weerszijden van de paden zijn bomen gekapt en lantaarnpalen opgericht. Het heeft er de schijn van dat het landgoed bouwrijp wordt gemaakt, maar deze schijn bedriegt. Het Ministerie van Landbouw en Visserij staat op het punt Lindenheuvel tot Beschermd Natuurgebied aan te wijzen. Iedere bebou wing zal dan taboe zijn en de eigenaar, de heer Luigi Prins, zal voor het beheer van het landgoed onder streng toezicht van de overheid komen te staan. De heer Prins heeft tegen over het Ministerie verklaard daaraan te willen medewer ken want ook hij draagt de natuur op Lindenheuvel een warm hart toe. De Gemeente Bloemendaal procedeert tegen de heer Prins voor de Rechtbank te Haarlem ter verwijdering van de door de heer Prins illegaal op Lindenheuvel opgetrokken duinboerderij; daar zal nog wel vele maanden overheen gaan en ondertussen blijft de heer Prins aldaar wonen. De Raad van State had al veel eerder uitgemaakt dat het bouw sel dient te worden afgebroken. De Gemeente heeft een hoge dwangsom aan de heer Prins aangezegd mocht hij weigerachtig blijven de duinboerderij af te breken. Tot slot is de heer Prins onder druk van de Gemeente Bloe mendaal doende de industriële schuifpoort bij de ingang 30 Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 2, zomer 200 1

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 30