Koningshof, schets tuingevel A. Salm (Gemeentearchief Amsterdam, Archief Salm). woonden zij op de Herengracht 460 te Amsterdam. De jongste zoon Jan Willem Luden woonde tot zijn dood in 1962 op het landgoed. De locatie is ongetwijfeld door Mathilde van der Vliet geko zen. Zij stamt af van de familie Borski, eigenaar van het landgoed Elswout. 'Koningshof maakte deel uit van dit bezit. Ze groeide in Elswout op, haar ouderlijk huis 'Duin- lust' lag naast 'Koningshof aan de Duinlustweg. De architect van Koningshof, Abraham Salm (1857-1915) studeerde onder meer aan de Ecole des Beaux-Arts te Parijs en was bekend in het Amsterdamse bankiers- en kooplie dencircuit. Salm combineerde in zijn gebouwen een prakti sche, eigentijdse opzet met beheersing van de meest uiteen lopende stijlen en oog voor het detail, zoals het een bouwkunstenaar betaamde. 'Koningshof,' gebouwd in Engelse landelijke stijl met een door L.A. Springer ontworpen land schapstuin, bestond uit meer door Salm ontworpen bouw werken: het koetshuis met koetsierswoning, een portiers woning, een dubbele dienstwoning, een duinwoning en een dubbele dienstwoning voor de jachtopzieners. Later werd nog een garage gebouwd bij het koetshuis en in 1902 trokken de aannemers Staal Haalmeyer een verwarmde fietsenstalling op naast de villa. Natuurlijk kwam de familie niet alleen naar Overveen. Volgens de heer Blok, die vanaf 1930 bij de familie Luden in dienst was als tuinman, bestond het personeel uit: twee meiden in de keuken, twee binnenmeisjes, één kamenier, één chauffeur en één koetsier. Vier man zorgden voor de tuin. De chauffeur, de heer Tesselaar, begon in 1901 bij Luden als elektricien/machinist, en werd later zijn privé- chauffeur. De intrigerende combinatie van elektricien en machinist bleef fascine ren... tot het gedeeltelijk uitpeilen van het huis aan de orde was. Een enorm systeem van loodkabeltjes bleek keurig weggewerkt boven de plafonds. In elke kamer zaten twee druk- knopjes bij de deur. Het ene knopje was verbonden aan een 'normale' 220 volts- installatie, het andere aan een zwakstroom-installatie. Er zaten twee installatiesy stemen links en rechts van elke kamerdeur! Uit overle vering kwam een verhaal over de angst die de heer Luden had voor de 220 volt elektrische installatie. Nieuw was natuurlijk eng en onbetrouwbaar. Dus liet hij door zijn machinist/chauffeur ook een zwakstroom-installatie aanleg gen om zonder gevaar de verlichting te kunnen bedienen. Een chaufferende elektricien in huis uit lijfsbehoud. De voorzieningen voor het personeel op Koningshof kun nen ronduit luxueus worden genoemd. Het personeel had op zolder de beschikking over drie slaapvertrekken, een eigen toilet, een bad en een kleine keuken. Op de ontwerp tekeningen van Salm voor begane grond en verdieping staan de andere ruimtes van het personeel aangegeven: slaap kamer knecht, slaapkamer gouvernante, een gedeelde slaap kamer met het 'jonge kindje' voor het kindermeisje, een zitkamer en een eetkamer voor het personeel. Een klein re kensommetje leert dat zes personeelsleden met de uit zeven personen bestaande familie in de villa woonden. Uitpakken van een cadeau Koningshof is door de jaren heen vrijwel intact gebleven. Het interieur is echter slecht onderhouden. Merkwaardig genoeg komt dat slechte onderhoud bij de restauratie goed van pas. De schilders hebben in het verleden nooit de bran der op het houtwerk gezet, want dat was veel te duur. Ook schuurden zij niet 'nat in nat' met puimsteen, met als ge volg dat de latere lagen ook niet bijzonder sterk gehecht zijn. Zo is het gehele interieur wit 'gesopt'. In dit geval is slecht onderhoud een zegen voor het behoud. Alle ruimten werden globaal op afwerking onderzocht, kleuren, materialen en textuur werden in de computer vast- 6 Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 2, zomer 2001

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 6