veldsweg en Veldlaan en tien eengezinswoningen aan de Ju liana van Stolberglaan, ondanks de bezwaren, in 1921 ge woon doorgaan. Terwijl het subsidiestelsel voor de bouw van middenstands woningen in Bloemendaal reeds ter discussie stond, wenste woningbouwvereniging Bloemendaal in 1921 nog net van de oude gunstige rijkssubsidieregeling te profiteren. Met de helft van de door 'Bloemendaal' gewenste veertig midden standswoningen zou volgens de verantwoordelijke wethou der Van Nederhasselt de woningnood onder middenstan ders al voldoende geholpen zijn. Maar als gevolg van een veranderde tijdgeest vond ook een gewijzigd bouwplan van 24 middenstandswoningen geen doorgang. Woningbouwvereniging Bloemendaal- Noord Enkele jaren na de oprichting van de niet-confessionele wo ningbouwvereniging Bloemendaal, werd door werknemers van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort-Zuid, op het grensgebied van Velsen en Bloemendaal, in 1918 de sociaal democratische woningbouwvereniging Bloemendaal-Noord gesticht. Door deze woningbouwvereniging konden in 1919 op provinciegrond, net over de gemeentegrens, 42 woningen aan de Brederoodseweg gebouwd worden, naar een ontwerp van de Amsterdamse architecten Gulden en Geldmaker. Omdat in principe op het grondgebied van Velsen geen woningen aan de Bloemendaalse gegadigden op de ledenlijst mochten worden toegewezen, werden de statuten van Bloemendaal-Noord in die zin gewijzigd, dat woningbouw in Vel sen voortaan ook tot haar doelstellingen behoorde. Voor die tijd was het uniek te noemen dat een toege laten instelling werk zaam was in twee ge meenten. Een aantal van slechts drie arbeiderswonin gen en een winkel met woonhuis werden op een, in erfpacht van de gemeente Bloemendaal verkregen, terrein na bij de begraafplaats van het ziekenhuis he lemaal aan het begin van de Brederodelaan (nrs. 13 en 7) en op de hoek met de Conollyweg gebouwd. Een verzoek om subsidie, een zoge noemd 'voorschot', werd in februari 1920 door de raad goedgekeurd. De Haarlemsche Coöperatie 'Vooruitgang' stichtte een filiaal in het winkelpand. Zo ontstond hier langzamerhand een heel arbeidersdorp met rijkelijk in het groen gelegen woningen. Een groot aan tal in Bloemendaal werkzame personen woonde dus in Vel sen, al had Bloemendaal deze bevolkingsgroep liever binnen de eigen gemeentegrenzen gehuisvest gezien. Eveneens met overheidssubsidie bouwde Bloemendaal-Noord veertien woningen achter de christelijke school aan de Bos en Duinlaan in Bloemendaal-dorp en vier woningen voor poli- tie-ambtenaren in het Bloemendaalse bos aan de Zomerzor- gerlaan 14a en b en Lage Duin en Daalseweg 13-15. Bloemendaal-Noord diende in december 1920 ook plannen in voor de bouw van nog eens vijftien woningen op een terrein aan de Brederodelaan, dat eigendom was van de pro vincie. Alhoewel de raad reeds had ingestemd, weigerde het rijk op basis van het aanwezige bouwplan het voorschot te verlenen. Meer dan een jaar later zouden de plannen - ove rigens tevergeefs - opnieuw worden ingediend, maar van wege een gewijzigd subsidiebeleid nu met een verzoek om een rijkspremie. In haar jaarverslag over 1920 en 1921 constateerde Bloe mendaal-Noord dan ook met enige trots dat zij "eene be langrijke stap nader gekomen was tot haar doel, waarvoor zij werd opgericht, namelijk om een werkzaam aandeel te In 1922 gebouwde woningen aan de Bos en Duinlaan voor Bloemendaal-Noord. Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 200 1 ii

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 13