Woningen aan de Vogdenzangsevveg van het in 1921 in opdracht van de R.X. woningbouwvereniging St. Jozef gebouwde complex van tweeëntwintig woningen. nemen in de vermindering van het gebrek aan arbeiderswo ningen". Begin jaren twintig was het ledental van deze vereniging de honderd reeds ruim gepasseerd en werden nieuwe bouw plannen op stapel gezet. Op haar verzoek om bouwgrond reageerde de gemeente in de zomer van 1922 "desge- wenscht" terreinen voor de bouw van arbeiderswoningen aan de Rollandslaan in Overveen beschikbaar te stellen. De ledenvergadering gehoord, ging het bestuur van Bloemen- daal-Noord daarmee akkoord. Wel werd betreurd dat de terreinen zo "ver af gelegen waren". De bekende architecten Gulden en Geldmaker kregen het verzoek bouwplannen in te dienen. Naar de "wenschelijklreid" hiervan lieten B&W onder woningzoekenden een onderzoek instellen, dat niet zo nauwkeurig werd uitgevoerd. Het bestuur van Bloemen- daal-Noord deed het nog eens over en legde het eigen re sultaat voor aan B&W. Dezen voelden eigenlijk niets voor de bouw van arbeiderswoningen. Omdat de raad daar echter anders over dacht, zou later tegen de zin van het gemeente bestuur en door een andere woningbouwvereniging toch nog een arbeidersbuurt op de voormalige bloembollengron- den in het Ramplaankwartier in Overveen verschijnen. Intussen verzocht het bestuur van Bloemendaal-Noord de gemeentelijke grondcommissie opnieuw om toewijzing van bouwgrond. Een duidelijk antwoord kreeg het niet. Om die reden werden ook besprekingen gevoerd met de N.V. Bouwexploitatie te Haarlem, die over bouwgronden nabij de Jan Gijzenvaart in Velsen beschikte. De hoge kosten van het woon- en bouwrijpmaken van de gronden deden deze onderhandelingen echter mislukken. Noodgedwongen besloot het bestuur daarom haar oor maar eens te luisteren te leggen bij het gemeentebestuur van Velsen. Dit met een stille hoop om behalve bouw grond ook financiële steun voor het bouwen van woningen voor de leden te verkrijgen. In de herfst van 1922 was door het rijk aan Bloemendaal een premie van zo'n vijfduizend gulden voor de realisering van tien woningen verleend, maar dan moest wel binnen drie maanden met de bouw worden gestart. De pogingen van het bestuur van Bloemendaal- Noord om daartoe direct een financie ring van de bouwkosten bij een bank rond te krijgen, mislukten echter. Woningbouwvereniging StJozef Een aantal woningbouwverenigingen bleef 'klein', meestal omdat ze slechts voor het beperkte groepje mensen van het eigen soort (de verzuiling) waren opgericht of omdat het doel slechts de oprichting van één of enkele woningcom plexen betrof. Dat gold niet voor de rooms-katholieke wo ningbouwvereniging St. Jozef, in 1918 opgericht met het doel om een wezenlijke bijdrage te leveren aan een goede huisvesting van de arbeidende klasse in het dorp Vogelen zang. Op 6 september 1919 diende de nieuwe vereniging een verzoek in om geldelijke overheidssteun, ten behoeve van de bouw van 22 arbeiderswoningen op een door de ge meente van Jhr. L.G. Boreel aangekocht stuk terrein aan de Vogelenzangseweg. Aan die hoofdweg was, behalve een boerderij niet een grote boomgaard van de familie Van Gaaien, nog geen bebou wing te vinden. Alle benodigde materialen zoals stenen en zand werden per schip door de Leidsevaart aangeleverd en een smal spoor voerde het door van de Leidsevaart naar de bouwplaats. Alleen het zand uit een nabijgelegen weiland werd voor de ophoging van de uitgegraven funderingen per boerenwagen aangevoerd. De Hillegomse aannemer Lelie veld begon in november 1920 aan de woningen, die onder architectuur van A.J. Prinsenberg werden uitgevoerd. In het najaar van 1921 meldden de eerste bewoners zich aan. Woningbouwvereniging Ons Belang In Vogelenzang, destijds nog een kleine, gesloten gemeen schap, werd vrij snel door enkele vooruitstrevende mensen een tweede woningbouwvereniging opgericht. Daaraan la- 12 Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 200 1

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 14