Men probeerde in Bloemendaal het landelijke karakter te bewaren en streefde bij de bouw van arbeiderswoningen naar een hoge kwaliteit. Menigmaal kwam dit tot uiting in hoge bouwkosten. Dit was dan ook aanleiding voor de Mi nister van Arbeid om St. Benedictus te verzoeken bij de bouw van de woningen 'de grootste eenvoud' te betrachten. Reeds eerder had de minister om dezelfde reden de inge diende bouwplannen van Bloemendaal-Noord teruggezon den. Dat kwam vaker voor, want ook woningbouwvereni gingen in Hilversum en Bussum werden in die tijd gecorri- In 1930 zou St. Benedictus nog eens onaangenaam in het nieuws komen. Het voltallige bestuur trad af toen het ge meentebestuur de geplande woningontruiming van een be ruchte wanbetaler zonder overleg vooraf niet door liet gaan. Woningbouwvereniging Duinwijck Op 3 januari 1921 werd deze vereniging in het leven geroe pen, waar de Duinwij ckweg naar is vernoemd. Op een schitterende locatie aan de Aelbertsbergweg, op het terrein van de boerderij Huys te Bloemendaal, liet woningbouw vereniging Duinwijck vijf middenstandswoningen op zeer royale kavels bouwen. Zowel het eigendom van voornoemde boerderij als dat van de omliggende landerijen waren aanvang 1919 van de erf genamen van Jhr. Hendrik Teding van Berkhout verworven door de gemeente, om het behoud van het ruime en mooie RX Woningbouwvereniging St. Benedictus bouwde in 1921 deze negenenveertig woningen aan de Alberdingk Thijmlaan. uitzicht veilig te stellen. Om die reden zou het sinds 1907 aanwezige sportterrein van de hockeyclub Bloemendaal en dat van de Bloemendaalse Voetbal Vereeniging gehandhaafd blijven. Duinwijck vroeg voor de bouw van de vrijstaande woningen in de sfeer van particuliere premiebouw rijkssub sidie aan en een hypotheek, zodat de gemeente Bloemen daal niet met de kosten werd opgezadeld. De woningen werden door architect Jan Rebel uit Laren als kleine landhuisjes uitgevoerd. Op de beide hoekkavels wer den de huizen met een rieten dak gedekt. Daarvoor werd de benodigde ontheffing van de bouwverordening verkregen, maar voor een derde woning werd dit, wegens de te gerin ge onderlinge afstand, geweigerd. Terwijl de raad reeds zijn goedkeuring aan de grondverkoop had verleend, wensten B&W op advies van de grondcom- missie ook de overgebleven terreinen van het Huys te Bloe mendaal voor woningbouw te bestemmen. Maar al snel kwam men tot de slotsom dat arbeiderswoningen daar niet thuishoorden. En daarmee wekte het gemeentebestuur de indruk niet langer te willen meewerken aan de bouw van de nodige woningen voor arbeiders in de buurt van het Pro vinciaal Ziekenhuis. Ook na een herhaald verzoek van Bloe- mendaal-Noord bleef het gemeentebestuur bij haar stand punt dat er geen arbeiderswoningen tegenover midden standswoningen gebouwd dienden te worden. Men advi seerde Duinwijck om uit te wijken naar een terrein op Rol land. Aanvankelijk overigens zeer tegen de zin van Bloe mendaal-Noord die, zoals haar naam reeds aangaf, voornamelijk op dit gedeel te van de gemeente ge oriënteerd was. Inmiddels waren verschillende plaat selijke grondeigenaren, vaak van adellijke afkomst, tevergeefs door de gemeen te benaderd. Even leek het er zelfs op dat Bloemen- daal-Noord naar grondge bied in één van de omlig gende gemeenten zou moeten omkijken, teneinde het probleem van de Bloe mendaalse woningnood het hoofd te bieden. "Bloemendaal zou toch een mal figuur maken als men voor in Bloemendaal werk zame mensen grond voor woningbouw vroeg in de 14 Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 200 1

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 16