of ervoor zouden zorgen dat Eigen Woning het bouwplan introk. Nadat betrokkenen, mede op advies van de jaarver gadering van Bloemendaal-Noord, noodgedwongen hun bestuurslidmaatschap hadden neergelegd, dienden bestuur en leden van Eigen Woning bij de gemeenteraad een motie van afkeuring in wegens dit optreden van het bestuur van Bloemendaal-Noord. Alhoewel de raad de gang van zaken betreurde, zou de motie geen vervolg krijgen. "Zonder aan de andere Vereenigingen afbreuk te doen", zo betoogde de burgemeester, was hij toch van mening "dat bij Bloemen daal-Noord alles in de puntjes is en de gemeente nimmer moeilijkheden heeft gehad met de Vereeniging". Bloemendaal-Noord beschikte nog over slechts 22 wonin gen in de gemeente en had bovendien een groot aantal le den op de nominatie staan. Over het voorstel in de raadsver gadering van 17 juli 1930 om naast Bloemendaal-Noord twee andere gegadigden, namelijk St. Benedictus en de Christelijke Nationale Werkmansbond, grond in erfpacht toe te wijzen, staakten de stemmen. Dat gebeurde ook tij dens de 'buitengewone' raadszitting, die twee dagen later werd uitgeschreven. Een voorstel van Noorman om slechts Bloemendaal-Noord deze bouw te gunnen werd wel aange nomen, onder het beding dat van 25 van de te bouwen woningen de huurders door de gemeente zouden worden aangewezen. Kort daarna, in december 1930, volgde de aanbesteding van de gesubsidieerde bouw van 65 arbeiderswoningen en een kantoortje. Vanwege het gebrek aan kapitaal van de laagste inschrijver werd de opdracht gegund aan de tweede in schrijver, de firma Broertjes in Bloemendaal. Het Bloemen- daalse architectenduo Mulder en Van Asdonk tekenden voor het ontwerp van het totale bouwplan, waarbij middenin het bos woningen van zeer uiteenlopende en fraaie architectuur werden gecreëerd. Tijdens de bouw probeerde men zoveel mogelijk bomen te sparen. Met name de zeer bekende, met riet gedekte woonhuizen aan de C. Schulzlaan (toen nog een deel van de Noordlaan) zouden de pronkstukken van Bloemendaal-Noord worden. Op 30 april werd het woning complex officieel geopend. Om één en ander luister bij te zetten waren ook B&W, de gemeenteraad en de secretaris van de Nationale Woningraad uitgenodigd. Onder leiding van het bestuur van Bloemendaal-Noord vond een wande ling over het terrein en een bezichtiging van enkele wonin gen plaats, 's Middags mochten de leden de huizen bewon deren. Met een totaal van 129 woningen in haar beheer was Bloe mendaal-Noord de grootste woningbouwvereniging in de gemeente geworden. Bouwen in Vogelenzang In 1930 verzocht woningbouwvereniging St. Jozef de raad om medewerking te verlenen aan de bouw van tien arbei derswoningen langs de Leidsevaart in Vogelenzang. Omdat dit het laatste stukje plaatselijke gemeentegrond was en daarbij zeer geschikt als opslagplaats, werd het verzoek aan gehouden. De veronderstelling van B&W dat de bouw van arbeiders woningen in Vogelenzang niet noodzakelijk was, werd door de raad niet gedeeld. Wat dacht men van alle ongehuwde personen die nog niet aan trouwen dachten, omdat zij geen huis konden krijgen? Om maar te zwijgen van de onbe woonbaar verklaarde woningen die nimmer ontruimd wa ren omdat voor de bewoners, waaronder verschillende ouden van dagen, vervangende woonruimte ontbrak. Nog in hetzelfde jaar bood de voorzitter van St. Jozef de gemeenteraad aan een stuk bouwgrond aan de Vogelen- zangseweg, naast de voormalige vuilnisbelt van een particu lier, in eigendom te verwerven. De bedongen grondprijs bleek echter voor een aantal raadsleden te hoog. Eén van hen was er van overtuigd "dat men tegen 5,- per vierkan te meter heel Vogelenzang wel koopen kan". De raad besloot op 1 8 juni 193 1 aan St. Jozef subsidie te verlenen voor de bouw op in erfpacht uitgegeven grond van zes door architect A.J. Prinsenberg ontworpen woningen aan de Vogelenzangseweg 3 76-386 en drie aan de Leidse vaart 1 1 6-120. Volgens de overeenkomst mocht de ge meente voor twee woningen de huurders aanwijzen, die geen lid van St. Jozef hoefden te zijn. Omdat de bevolking in Vogelenzang niet zo veel kon betalen, was een lage erf pachtcanon voor de woningen afgesproken. De toekomstige huurders waren in hoofdzaak in de werkverschaffing werk zaam, zodat de huur maximaal f 5,50 per week mocht be dragen. Er bleek een grote behoefte aan het bouwen van goedkope arbeiderswoningen in Vogelenzang. De gewone huren ste gen inmiddels ver boven de draagkracht van de gemiddelde arbeider uit. Daarom besloot de gemeente in 1933 hier voor de eerste maal zelf woningen te gaan bouwen en te ex ploiteren. Deze woningen waren voor een huurprijs van drie gulden per week voor "minvermogende" Vogelen zangers bedoeld. Op een voormalig opslagterrein aan de Leidsevaart werden door de dienst publieke werken tien gemeentewoningen gecreëerd. Er waren in deze jaren plannen om in het dorp Vogelenzang een paar honderd woningen te bouwen, maar bij de voorlo pige vaststelling van een uitbreidingsplan in '1934 waren die ideeën al weer van de baan. De raad besloot op 14 novem ber 1935 om op de plek van een aantal sloopwoningen zes tien arbeiderswoningen met een lage huur aan de Graaf 20 Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 200 1

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 22