Zoeken naar bouwgrond 1935-1939 Het bestuur van Bloemendaal-Noord was naarstig op zoek naar nieuwe bouwgrond. In 1935 leek zij die aan de Ken- nemerweg voor twee gulden per vierkante meter te hebben gevonden. Alhoewel B&W reeds hadden losgelaten wel een krediet voor woningbouw te willen verstrekken, viel de raad tot grote ontsteltenis van het bestuur van Bloemen daal-Noord - omdat nergens goedkopere bouwgrond te vinden was - over de grondprijs. In het jaarverslag van 1936 sprak Bloemendaal-Noord zelfs van een "ongekend lage prijs". Stak er misschien een andere reden achter deze weigerachtige houding van de raad? Een speelplaats aan de Bos- en Duinlaan in Bloemendaal- dorp, die als alternatieve bouwlocatie werd aangeboden, werd resoluut van de hand gewezen. Wel zou Bloemendaal- Noord in aanmerking willen komen voor arbeiderswoning bouw op het terrein van de voormalige blekerij van Gehrels, achter het raadhuis in Overveen. Maar de gemeente wenste daar zelf de bouw ter hand te nemen. Daarmee leek de bouw van 'Vereenigingswoningen' de ko mende jaren van de baan. En dit terwijl het gemeentebestuur ervan overtuigd was "dat het gebrek aan geschikte arbeiders woningen één der urgentste problemen in Bloemen- daal is, waaraan de hoognoodige aandacht dient te worden gewijd". Bij de algemene beschouwingen tijdens de behandeling van de begroting voor 1936 constateerde men in de raad dat de volkshuisvesting "nog steeds een zorgenkind is". Aan het bouwfront bleef het echter niet geheel stil. Hoewel in Bloemendaal door de erkende woningbouwverenigingen niet zonder overheidssteun werd gebouwd, gold dat niet voor de afdeling Bloemendaal van de C.N.W.B. (Christelijke Nationale Werkmansbond afdeling Bloemendaal, sinds 1950 Christelijke Woningbouwvereniging). Op een van de gemeente overgenomen stuk grond aan de Boslaan realiseer de de C.N.W.B. in 1936 twaalf arbeiderswoningen, waarvoor een hypotheek bij de gemeente werd aangevraagd. Op het terrein van de voormalige blekerij van Gehrels in Overveen bouwde de gemeente zelf in een gegoede mid- denstandsbuurt 26 arbeiderswoningen voor bijna uitslui tend gemeentepersoneel. Dit betrof een project aan het Joan Mauritsplein en de Recifelaan, naar het Tuinstad-idee ont worpen door J.A. van Asdonk. Tegelijkertijd besteedde men ook weer eens aandacht aan krotopruiming zoals aan de Dompvloedslaan, "anders raakte men die slechte woningen nooit kwijt". De corporaties verwachtten van de kant van de gemeente steeds een meer actieve opstelling inzake woningbouw. "Uit alles blijkt, dat Bloemendaal moet blyven een villadorp, waarin voor personen met lage inkomens geen plaats is. Deze menschen worden liever uit de gemeente geweerd en Eén van de drie door de gemeente in 193 8 aangekochte woningen aan de Laan van Boreel. overgedragen aan naburige gemeenten, hoewel zy aan de hand van de woningverordening recht hebben op een wo ning in Bloemendaal", vermeldt het jaarverslag van Bloe mendaal-Noord over 1937. Haar verzoek om de gemeente gronden aan de Donkerelaan in Bloemendaal in erfpacht te verkrijgen werd in 1938 afgewezen. De gemeente wenste zelf in de bouw van arbeiderswoningen te voorzien en dacht op deze locatie bovendien meer aan de bouw van middenstandswoningen. "Men kan gerust zeggen, dat zoo lang het tegenwoordige gemeentebestuur aan het bewind blijft, de bouw van arbeiderswoningen en woningen met lage huurwaarde is stopgezet", aldus het jaarverslag van 1938. Met de vraag of de bouw van arbeiderswoningen aan de corporaties of zoveel mogelijk in eigen beheer door de gemeente moest worden overgelaten, werd aan het debat over de volkshuisvesting in de jaren dertig een nieuw prin cipieel element toegevoegd. Het laatste vooroorlogse woningbouwproject werd vier eengezinswoningen aan de Brouwerskolkweg nabij het dienstgebouw van publieke werken - in 1939 onder leiding van architect Mulder voltooid. De gemeente kocht in 1938 van de N.V. Maatschappij tot Beheer en Exploitatie van Onroerende Goederen 'Veenduin' drie omstreeks 1900 gebouwde arbeiderswoningen aan de even tevoren aangelegde Laan van Boreel. Deze worden te genwoordig door Brederode geëxploiteerd. In de raadsvergadering van 24 mei 1938 sprak het raadslid Noorman nadrukkelijk over een "grote woningnood". Daarom maakten Bloemendaal-Noord en St. Benedictus onderlinge afspraken over het verwerven van bouwgrond. In het jaarverslag van Bloemendaal-Noord over 1939 werd het met name aan de internationale toestand geweten dat elke positieve actie op volkshuisvestingsgebied onmiddellijk ten dode was opgeschreven. Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 200 1 23

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 25