Een nieuwe start Op 25 oktober 1945 werd een tijdelijke raad geïnstalleerd. Men was het er over eens dat een sterk bestuur beslist nood zakelijk was. De sociaal-democraat Schulz, die reeds over een lange ervaring als raadslid beschikte, werd tot wethou der verkozen. Nog in 1946 werd besloten met de herziening van het ge meentelijke uitbreidingsplan te beginnen en deze op te dra gen aan architect Kuiper. Ook werd de bouwverordening herzien. De belangrijkste en tegelijkertijd meest verbazing wekkende wijziging was het verbod op het bouwen en in richten van boven- en benedenwoningen. Het normale leven kwam nog maar langzaam op gang. Bloemendaalse NSB-ers konden meestal direct na hun ont slag uit de detinering hun oude woning betrekken. De wo ningbouwverenigingen organiseerden weer de nodige acti viteiten om de samenhang onder de huurders te bevorde ren. Nog naar het idee van wijlen voorzitter Noorman werd door Bloemendaal-Noord in 1946 een tuinwedstrijd gehou den. Na diens overlijden werd de prijsuitreiking tot de jaar vergadering uitgesteld. Om het exploitatietekort van de Bloemendaalse woningen van Bloemendaal-Noord aan te vullen, verleende de raad in 1947 financiële steun. Door de enorme woningnood kwa men bij de gemeente intussen steeds meer aanvragen voor het verbouwen van tuinhuisjes en zelfs kippenhokken tot woonruimte. In verband met de welstandsbepaling beston den van gemeentewege uiteraard bezwaren tegen dergelijke bouwsels. Meer in het algemeen werd er behoorlijk ge klaagd en zelfs over een "wantoestand" gesproken bij de trage afhandeling van bouwaanvragen bij de Dienst Weder opbouw. Aanvang 1 947 werd in Bloemendaal een enquê te gehouden betreffende de schaarse woon ruimte. In de raad stelde men vragen over de nijpende woningtoestand, en vestigde men de aandacht op de aanwezigheid van 'Rijksduitsers' die nog altijd over grote woningen beschikten. Burgemeester Jhr. Den Tex werd gevraagd in hoeverre deze zijn bevoegdheid om woonruim te te vorderen kon uitoefenen. Het was echter op grond van bepalingen in de Woonruimtewet van 1947 dat de raad een regeling omtrent het in gebruik geven of nemen van woonruimte kon scheppen. Bij de afhandeling van alle aan vragen voor een huisvestingsvergunning werd op uitdrukkelijk verzoek van de burgemeester de hoogste prioriteit toegekend aan de urgente groep mensen die in de oorlogsjaren door de bezettende macht was gedwongen uit de gemeente te eva cueren. Aan de andere kant had Bloemendaal sedert Dolle Dinsdag, 5 september 1944, juist duizenden evacués uit Velsen opgenomen. Het aantal van hen die niet op korte ter mijn naar huis en haard konden terugkeren werd op 1200 geschat. Ook in de huizen van Bloemendaal-Noord waren in 1946 en 1947 nog steeds geëvacueerden woonachtig. De rechtmatige huurders konden deze daarom niet betrekken. Om bij alle moeilijkheden die uit de inwoning voortvloei den te assisteren, waren reeds in oktober 1945 twee onbe zoldigde woninginspectrices aangesteld. Een extra probleem vormde het grote aantal gerepatrieerden uit het voormalige Nederlands-Indië die in Bloemendaal waren ondergebracht. Zo'n 900 personen zaten in door de gemeente beschikbaar gestelde hotels, pensions en door gangshuizen en de overige 700 hadden bij familie en ken nissen onderdak gevonden. Over het aantal clandestiene be woners zijn geen cijfers bekend. Voorts waren in huize 'De Rijp' enkele geëvacueerde gezinnen in Bloemendaal onder gebracht, samen met vrijgelaten politieke delinquenten, waarvoor de gemeente een bijdrage in de huurkosten ver strekte. Ook het Overveense hotel 'Van Ouds het Raadhuis' was voor dat doel gereserveerd. Uit het bovenstaande komt één ding duidelijk naar voren en dat is dat alle huizen in Bloemendaal min of meer volge propt waren met mensen. Geen wonder dat men in de raad- snotulen over deze periode leest dat "de afdeeling Volks huisvesting overbelast is. Dagelijks komen er ongeveer 65 a 70 menschen, die door 2 ambtenaren te woord moeten worden gestaan". In de woningnood kwam nauwelijks verandering en door een toename van het aantal huwelijken, dat natuurlijk ge- De enige nog vanaf 1945 bestaande noodwoning in Bloemendaal aan de Tetterodevveg. Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 200 1 27

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 29