De eerste duplex-woningen aan de Brederodelaan en Wietze Noormanlaan, gebouwd in 1949 in opdracht van Bloemendaal-Noord. Duplexwoningen aan de Zuidkant van de Donkerelaan, in 1949 gebouwd door Bloemendaal-Noord. Naast de gewone huur van 5,70 per week moest een extra toelage van ƒ2,85 per week worden geheven, zodat de wo ningen later konden worden veranderd in eengezinswonin gen. Nog geen maand later, in december 1949, verzocht Bloe mendaal-Noord de raad om in principe medewerking te verlenen voor de bouw zonder rijkssteun van een tweede project van twaalf duplex-woningen voor 24 gezinnen aan de zuidkant van de Donkerelaan. Na langdurige onderhan delingen met drie aannemers werd de firma P. Zwart te IJmuiden voor een aanneemsom van bijna 135.000,- de bouw van de woningen gegund. Vervolgens werd een voor schot onder hypothecair verband verleend en een reserve fonds gevormd voor de latere ontduplexing. Een kredietver- lenende bankinstelling zorgde middels een lening voor de rest van de financiering. De duplex-woningen, die later berucht werden vanwege het gebrek aan ruimte en de gehorigheid, zijn van grote beteke nis geweest. In eerste instantie lenigden zij in een versneld tempo de grootste woningnood onder het enorme aantal kamerbewoners en inwonenden. In de praktijk wees men de duplex-woningen toe aan kleine gezinnen die kort daarna reeds aan gezinsuitbreiding dach ten. Daarom hadden de bewoners al snel meer woonruimte nodig. Na de kortstondige periode van de bouw van du plex-woningen waren dus al heel snel grotere huizen voor gezinnen met (kleine) kinderen broodnodig. Overige bouwactiviteiten van Bloemendaal-Noord Bij raadsbesluit van 21 december 1950 werd een bouwver gunning verleend voor de bouw van een complex van elf woningwet-woningen door Bloemendaal-Noord aan het Gestelsestraatje en drie eengezinswoningen aan de Donke relaan. Wederom werd de IJmuidense aannemer P. Swart aangetrokken. Maar de aangevraagde rijksbijdrage was nog niet toegekend en men kon niet onmiddellijk met de bouw werkzaamheden starten. Een dergelijke bijdrage was noodza kelijk om de exploitatie van de woningwet-woningen, die niet geheel door de huren gedekt kon worden, rond te krij gen. Voor de zogenoemde onrendabele kosten, bestaande uit annui'teiten en onderhoud, verleende het Ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting een rijksbijdrage. De stichtingskosten, waarvoor ook een gemeentelijke lening werd aangevraagd, werden door Bloemendaal-Noord in vijftig annuïteiten terugbetaald. Zo konden woningen met een betaalbare huur worden gerealiseerd. In 1952 werd in een zijgevel van één van de woningen aan het Gestelse straatje een gevelsteen aangebracht ter nagedachtenis aan het verblijf gedurende de oorlogsjaren van Jhr. Den Tex in de gijzelaarsgemeenschap in Sint Michielsgestel. Eind 195 1 maakte Bloemendaal-Noord plannen voor de bouw van de laatste vier duplex-woningen voor acht gezin nen aan de Donkerelaan en drie eengezinswoningen aan de Brederodelaan. Naar aanleiding van de uitslag van de op 13 februari 1953 gehouden aanbesteding besloot deze wo ningbouwvereniging de gunning in twee gedeelten te split sen. Op die manier zouden verschillende aannemers de bei de complexen kunnen bouwen. Omdat de laagste inschrij ver, overigens een aannemer uit Sneek, geen erkend bouw ondernemer bleek te zijn, werd de bouw aan twee Haarlem se aannemers gegund. In plaats van een rijksvoorschot aan te vragen, wenste Bloemendaal-Noord volgens een premie regeling te bouwen, waarbij de huurprijzen van de duplex- woningen voor een periode van ten hoogste tien jaar op maximaal 150% van de enkelvoudige woning gesteld mochten worden. Het bestuur van Bloemendaal-Noord meende echter dat het ontduplexen een fondsvorming met 30 Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 200 1

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 32