50% extra huur van de enkelvoudige woning niet noodzakelijk zou maken. In deze periode werd op alle mogelijke manieren naar bouwlocaties gezocht. Zo konden de plannen van Bloemendaal-Noord om het sportterrein tussen de Donkerelaan en de Zomerzorgerlaan voor bebou wing te bestemmen, omwille van het behoud van na tuurschoon, niet op goedkeuring van de gemeente rekenen. Daarom verzocht de vereniging het gemeen tebestuur van Velsen om medewerking bij het ver werven van bouwgronden in het Zuiden van die ge meente. In 1951 was er een andere gevaarlijke ontwikkeling, toen de rijksoverheid naar een vermindering van de totale nieuwbouwproductie neigde. Teneinde een krachtig protest te laten opklinken, belegden het In stituut voor Volkshuisvesting en Stedenbouw en de Nationale Woningraad op 24 oktober 195 1 een zo genoemd Demonstratief Congres in Utrecht waar ook de Bloemendaalse woningbouwverenigingen vertegenwoor digd waren. Het resultaat was bemoedigend, er mocht nog volop ge bouwd worden. Bloemendaals grootste woningcorporatie Bloemendaal-Noord ontplooide haar bouwactiviteiten nu echter in Santpoort-Zuid. Daar, in de gemeente Velsen, was men onder leiding van architect Dudok volop bezig met de uitvoering van de wederopbouw. Niet van Dudoks hand was echter het uitbreidingsplan voor Santpoort-Zuid, waar de plaatselijke architect Hoosemans in 1952 zijn naam aan een project van ruim vijftig flatwoningen aan de Van Da lenlaan verbond. Teneinde de woningen te kunnen realise ren had Bloemendaal haar bouwvolume voorlopig afgestaan aan Velsen. De woningcomplexen, die als een paradepaardje moesten worden gezien, waren bestemd voor personeelsle den van de provinciale bedrijven. Ze werden op grond van de provincie gebouwd. De bouwplannen voor vier woningen aan de Brederodelaan vonden in 1957 geen doorgang. In 1958 volgden echter voor Bloemendaal-Noord 78 flatportiekwoningen, ontwor pen door Hoosemans. De federatie van Bloemendaalse woning bouwverenigingen Tijdens het congres van de Nationale Woningraad te Sche- veningen in juni 1951 daagde de afgevaardigde J. Dedding van woningbouwvereniging St. Jozef zijn Bloemendaalse collega's uit gezamenlijk de woningbouwkwestie te bespre ken. Uit de wens van St. Jozef om bij het entameren van haar eerste naoorlogse woningbouwactiviteiten de know how van haar grote zustervereniging Bloemendaal-Noord te Onthulling gevelsteen Gestelsestrnatje op 28 juni 1952 ter gelegenheid van de bouw van veertien woningen aan het Gestelsestraatje en de Donkerelaan door Bloemendaal-Noord. Onthulling gevelsteen door mevrouw A.C. Den Tex - baronesse Bentinck, echtegenote van de burgemeester. raadplegen, zou de federatie van Bloemendaalse woning bouwverenigingen geboren worden. De feitelijke oprich ting vond plaats op 19 oktober 1951 in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal-dorp. Met instemming van hun ledenvergaderingen sloten alle in Bloemendaal opere rende corporaties zich bij dit overlegorgaan aan. De voorzit ter van Bloemendaal-Noord, de heer D. Roos, werd als eer ste voorzitter aangewezen. Grondbedrijf In de naoorlogse periode werd in de raad meerdere malen de oprichting van een grondbedrijf aan de orde gesteld. In 1950 werd hier in principe toe besloten. Pas een paar jaar later leidde dit tot een commissie die de mogelijkheden moest onderzoeken. Met de conclusie dat een grondbedrijf voor Bloemendaal "geen zin had" zou het onderwerp ver volgens weer lange tijd blijven rusten. Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 2001 31

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 33