Gestapelde tweelaagse portiekwoningen (veertien) aan de noordkant van de Donkerelaan, in 1956 gebouwd door de Christelijke Woningbouw vereniging. laan), werd niet door iedereen ondersteund. Het zou echter voor een doorstroom-effect van de kleine dnpiex woningen kunnen zorgen en daarom kon toestemming niet worden geweigerd. Bloemendaal-Noord, stellend dat dit bouwplan "een onver brekelijk geheel" met de eigen woningcomplexen ter plaat se diende te vormen, trachtte nog wel het college van B&W te overtuigen dat deze woningen aan haar moesten worden toegewezen. Zij werden echter in opdracht van de gemeente gebouwd met de bedoeling ze na de oplevering aan beide voornoemde corporaties over te dragen. Voor de plannen van de Christelijke Woningbouwvereni ging, in hetzelfde jaar ingediend, voor een flatgebouw aan de Donkerelaan en op de hoek van de Van Ewijckweg en Pinèllaan, verleende de gemeente geen toestemming. In deze jaren verzocht men vanuit de raad ook te denken aan woningbouw voor alleenstaande werkende vrouwen, die veelal onder "zorgelijke" omstandigheden verkeerden. Uit onderzoek was naar voren gekomen dat zij in Bloemen- daal een vergeten groep dreigden te worden. Nog in december 1955 kreeg woningbouwvereniging Bloe- mendaal een renteloos voorschot voor de bouw van wo ningwetwoningen aan de Bentveldshoek. De uitvoering zou nog wel enkele jaren op zich laten wachten, omdat de plan nen nog niet uitgekristalliseerd waren. Toch hoopte de ver eniging op deze wijze haar woningbezit, dat door de annex atie van 1927 immers zeer was aangetast, weer behoorlijk aan te vullen. Het bestuur van deze algemene woningbouwvereniging, los van welke politieke partij of kerkelijke groepering ook, be stond voornamelijk uit ambtenaren van de gemeente Bloe- mendaal. En daar wrong op dat moment ook juist de In opdracht van de gemeente in 1957 gebouwde woningen aan de Dr. van Deventerlaan. schoen, want was het nog wel juist om deze arbeiderswo ningen aan ambtenaren beschikbaar te stellen? Een ingreep van de raad bewerkstelligde dat voortaan ook in het bestuur nieuwe leden zonder een ambtenaren-achtergrond zitting zouden nemen. Huurverhoging Met ingang van 1 januari 195 1 dienden de corporaties van overheidswege 15% huurverhoging door te voeren. Tegelijkertijd werd door het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting voorgeschreven dat de huren 'gelijkge schakeld' moesten worden. De oudere leden van de diverse Bloemendaalse woningbouwverenigingen konden zich vroegere pogingen daartoe nog wel herinneren. En even eens net als toen stuitte de uitvoering weer op het nodige verzet van de besturen van de verenigingen en ook van het gemeentebestuur. Daarnaast wenste de regering de huren van woningen ge bouwd voor 1940 te verhogen tot hetzelfde prijspeil als dat van de huizen die na 1940 gesticht waren. In mei 1955 ontstond een korte kabinetscrisis toen een klei ne kamermeerderheid de wetsvoorstellen met betrekking tot huurverhoging verwierp. De gewijzigde huurvoorstellen zouden echter diezelfde zomer alsnog worden aanvaard. De woningbouwverenigingen konden het soms maar nau welijks allemaal bijhouden. De administratiekosten bij Bloe- mendaal-Noord liepen dermate hoog op, dat een reserve fonds voor bijzondere uitgaven in het leven werd geroepen. Zowel leden als huurders dienden tien cent per week in dit fonds te storten. Onbewoonbaarverklaringen Als gevolg van de woningnood kreeg krotopruiming maar 34 Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 200 1

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 36