Door gemeente in 1954 gebouwde woningen aan de Leidsevaart. Begin jaren vijftig kocht de gemeente een nabijge legen stuk terrein aan, achter de bestaande bebou wing aan de westzijde van de Vogelenzangseweg. De voorlopige bestemming voor een sportterrein wenste men al snel gewijzigd te zien in één voor de bouw van arbeiderswoningen, één en ander werd vastgelegd in het partiële uitbreidingsplan voor Vogelenzang, door de raad op 15 oktober 1953 vastgesteld. Ook op de hoek van Vogelen- zangseweg/Leidsevaart, het terrein van de voorma lige vuilnisbelt, zou voortaan woningbouw moge lijk zijn. Een gemeenschappelijke aanbesteding van de gemeente voor veertien woningwetwoningen aan de Deken Zondaglaan en Leidsevaart, naar een ontwerp van architectenbureau Klein uit Groning en, en een zelfde aantal zogenoemde bouwkaswo- ningen, vond nog in datzelfde jaar plaats. Een woningbouwplan van St. Jozef voor drie wo ningen aan de Graaf Florislaan werd ingetrokken, maar in 1959 leverde deze vereniging 23 wonin gen op aan de Deken Zondaglaan. Het ontwerp was van architect B.J.J.M. Stevens van het Algemeen Mijnwerkersfonds - dat in de jaren vijftig woning bouw in het Bovenwegkwartier zou ontwikkelen. Woningen aan de Generaal Spoorlaan in 1959 gebouwd voor Woningbouwvereniging Aerdenhout. toegezegd, deze huizen pas in eigendom over te nemen als de meest ernstige gebreken zouden zijn verholpen. De vraag wie voor de kosten zou moeten opdraaien, luidde een ja renlang slepend conflict tussen gemeentebestuur en wo ningbouwvereniging in. In de periode 1968-1973 werd een groot aantal woningen aan de bewoners verkocht. Vogelenzang De raad besloot in mei 1948 tot de aankoop van een stuk grond aan de Vogelenzangseweg nabij de Leidsevaart. Naar een ontwerp van de Aerdenhoutse architect A.P. Smits bouwde de gemeente daar, met rijksbijdragen, zestien ar beiderswoningen - in vier blokken van elk vier woningen. In één van de gevels werd, in het bijzijn van de Vogelen- zangse raadsleden, een gedenksteen geplaatst. Woningwetwoningen en beleggings- bouw in het Bovenwegkwartier In een actief verwervingsbeleid kocht de gemeente grote stukken grond in het aantrekkelijke en gun stig gelegen Aerdenhoutse Bovenwegkwartier aan. Wijzigingen in het bestemmingsplan creëerden in de tweede helft van de jaren vijftig hier de moge lijkheid voor enige honderden woningen. Teneinde beleggingsbouw te realiseren, vonden grondtransacties plaats met het Algemeen Mijn- werkersfonds voor de steenkolenmijnen in Limburg. Dit pensioenfonds bouwde grote aantallen duurdere huurwo ningen, als premiewoningen uitgevoerd, die later (in 1972) aan de huurders te koop zouden worden aangeboden. Een deel van het terrein was aanvankelijk bestemd voor ge subsidieerde sociale woningbouw. Maar dit plan werd ge schrapt, in verband met een ten noorden van Aerdenhout ontworpen autosnelweg (de eerdergenoemde oost-west verbinding)Dit betekende een forse inbreuk op de oor spronkelijke bedoelingen. Maar ook in ander opzicht was er veel kritiek op deze nieu we buurtschap in de nabijheid van het schitterende Elswout. Zo viel in het stedenbouwkundig ontwerp geen enkel sys teem te ontdekken. En met name de gerealiseerde bouwkas- woningen zouden behoorlijk detoneren. 36 Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 200 1

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 38