Verkoop van woningwetwoningen In de jaren zestig werden bijna elk jaar wel een paar gemeentewoningen aan de bewoners ver kocht. Toch bleven er raadsleden die zo hun twij fels hadden over het afstoten van het gemeentelijk woningbezit. De accountant van de gemeente ad- Enkele viseerde in 1960 zelfs nog tot het oprichten van een woningdienst over te gaan. Als eerste woningbouwvereniging ging leden van de Vrouwen Advies Commissie Woningbouw bekijken het appartemen tencomplex aan de Korte Kleverlaan. Van links naar rechts: mevrouw Kenbeek, mevrouw Van Leeuwen, raadslid mevrouw Van Essen-Seijlhouwer en wethouder mevrouw Bredius-Gockinga. als het zichtbaar drogen van wasgoed vanaf de balkons van etagewoningen of het plaatsen van ramen die men niet zelf kan lappen. Slechts één manspersoon, de directeur van pu blieke werken, moest ambtshalve door de Bloemendaalse dames tot de vergaderingen van de commissie worden toe gelaten. Te vermelden is dat later de 'woonconsumenten commissie' de hier genoemde taken heeft voortgezet. Renovatie en groot onderhoud Begin jaren zestig introduceerden de woningbouwvereni gingen het 'planmatig onderhoud' voor de grote onder houdsbeurten van hun woningcomplexen. Bij Bloemendaal- Noord zou voortaan om de zes jaar, volgens het zogenoem de etappe-systeem, de schilder voor de buitenkant van de woningen langskomen. Renovatie en groot onderhoud van de vooroorlogse wonin gen nabij het Provinciaal Ziekenhuis, door deze vereniging in samenwerking met de Nationale Woningraad, werd in 1965 afgesloten. Dergelijke projecten werden, met gemeen telijke subsidie, ook door de St. Jozef, Aerdenhout en Bosch en Duin uitgevoerd. Een paar jaar later, zo omstreeks 1967, bracht men op grote schaal in de vooroorlogse woningwetwoningen douches aan. Mede door een stimuleringssubsidie van de overheid, betekende dit voor de huurders van woningbouwvereniging Aerdenhout een huurverhoging a 4,75 per maand. In die zelfde jaren werd in het complex bejaardenwoningen 'Zon nehof in Bloemendaal-dorp, kolen als brandstof vervangen door aardgas. Met het 'ontduplexen' aan de Bloemendaalse Donkerelaan, werd in deze periode geen vooruitgang geboekt; vanwege de woningnood stelde het rijk hier nog steeds geen geld voor beschikbaar. Wel werden de bewoners verblijd met het aanbrengen van balkons aan de achterzijde van de woningen - oorspronkelijk om bezuinigingsredenen weggelaten. In dit tijdvak zou door de raad slechts éénmaal een woning aan de eerder besproken en zo be ruchte Bekslaan in Vogelenzang onbewoonbaar worden verklaard. 'Aerdenhout' in dit decennium over tot de verkoop van voor oorlogse woningen aan huurders in de Bentveldshoek. Conform ministeriële richtlijnen konden sinds juni 1967 ook de bewoners van naoorlogse woningwetwoningen, nota bene eventueel gesubsidieerd, hun huurhuis kopen. De huur ders in het Bovenwegkwartier kwamen hier bijvoorbeeld voor in aanmerking en ook was dit het geval bij de net opge leverde huizen aan de Deken Zondaglaan en de Teylingerweg in Vogelenzang. De andere woningbouwverenigingen volgden dit voorbeeld niet. De huizen waren destijds immers voor gezinnen met een laag inkomen gebouwd, iets waarvan de nog steeds lage huurprijs getuigde. Van een eventuele verkoop aan huurders zouden in de toekomst talloze woningzoekenden die relatief niet zoveel verdienden de dupe worden. Maar het argument dat het bouwen van vervangende nieuwe woningwetwo ningen in deze tijd 'tot de praktische onmogelijkheden' zou behoren, was hierbij van grotere betekenis. En wat te den ken bij het uitvoeren van planmatig onderhoud? Huurverhogingen Omdat de huren van alle woningen in 1964 fors, met wel tien procent, omhoog gingen kreeg het gemeentepersoneel een huurcompensatie. Aan een vast terugkerende jaarlijkse huurverhoging viel niet langer te ontkomen. De huur zou voorts niet wekelijks maar per maand moeten worden afge dragen. Werden tot dan toe de huurpenningen en de huur- kaart nog persoonlijk door de bewoners op een doorde weekse avond in het kantoortje van de woningbouwvereni ging afgegeven, na de komst van de postgiro kwam ook hierin langzamerhand een wezenlijke verandering. Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 200 1 41

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 43