door de rijksoverheid steeds meer verleggen van verant woordelijkheden naar de woningbouwverenigingen en de gemeenten. Drive-in woningen Corporaties als Bloemendaal-Noord speelden in de jaren ze ventig in op de veranderde woonwensen van het huurders- publiek. Om doorstroming vanuit de goedkopere huurwo ningen te bevorderen, werd voor mensen die zich een ho gere huur konden veroorloven luxer gebouwd. Zo zou de categorie urgente woningzoekenden met lage inkomens als- nog geholpen kunnen worden. In Bloemendal! stelde de raad in 1970 een doorstromings verordening vast, maar vrijwel onmiddellijk rezen echter twijfels of de vergoeding voor verhuiskosten wel terecht werd verstrekt - want mogelijk waren die mensen toch al van plan om te verhuizen. In 1974 konden opnieuw veertig woningen gebouwd wor den aan de Kennemergaard in Veen en Duin. Daarbij koos Bloemendaal-Noord in de premiesector voor een nieuw en zeer populair type drive-in eengezinswoningen van archi tect J. Koppenberg, met op de begane grond een garage en een tuinkamer en daar boven twee woonverdiepingen. Bij de toewijzing ontstond er een ware run op deze wonin gen, die op fifty-fifty-basis tussen woningbouwvereniging en gemeente waren verdeeld. Aan kale huur moesten de woningen bij oplevering in 1974 zo'n 540,- per maand opbrengen, waardoor enkele aspirant-huurders zich al snel moesten terugtrekken. Toch bestond er met name onder de flatbewoners aan de Van Dalenlaan in Santpoort-Zuid vol doende belangstelling om door te stromen naar een duurde re huurwoning. Over deze doorstromingsresultaten werd door de woningbouwvereniging in een uitvoerig rapport verantwoording aan de raad afgelegd. Vogelenzang Teneinde de uitbreiding van Vogelenzang verdere gestalte te geven, viel begin jaren zeventig het oog van de gemeente op de gronden rondom de kerk. Deze konden in 1974 van het rooms-katholieke kerkbestuur worden aangekocht. Om so ciale woningbouw mogelijk te maken, was de gemeente be reid een zeer groot bedrag "in de grond te stoppen": niet al leen door de grondprijs, maar met name ook in het bouw en woonrijp maken van de grond werd flink geïnvesteerd. Een nieuw bestemmingsplan was snel gemaakt. Na inspraak van de bevolking resulteerden de plannen in de aanwijzing van een deel van de gronden voor de vrije sector, een deel voor premie-koop-bouw en een deel voor, zoals in een dorp als Vogelenzang voor de hand ligt, een flink contin gent van zo'n vijftig woningwetwoningen. Deze zouden naar een ontwerp van architect L.W. Rietmulder aan de Godfried Bomanslaan en de Kerkweg door woningbouw vereniging St. Jozef worden gebouwd. De goedkope koopwoningen moesten de doorstroming be vorderen. In de eerste plaats waren deze woningen bestemd voor Bloemendalers die een goedkope huurwoning achter lieten, waarover de gemeente kon beschikken. Overige woningbouw Op instigatie van de PvdA-fractie was sedert '1969 gedurende een aantal jaren een commissie actief die de mogelijkheden tot woningbouw actief bestudeerde. Dit geschiedde ook op particulier initiatief. In de jaren zestig was de gezondheidszorg bij het Provinciaal Ziekenhuis steeds slechter geworden door gebrek aan verple gend personeel - dat mede een gevolg was vair het feit dat zeer moeilijk huisvesting voor alleenstaanden en twee-per soonshuishoudens in Bloemendaal was te vinden. In overleg met Bloemendaal-Noord werd bekeken op welke wijze nieu we huisvestingsmogelijkheden voor de jongere personeelsle den konden worden gecreëerd. De voor Bloemendaal-Noord ontworpen plannen voor sociale woningbouw in het zoge noemde Sleutelbosje (aan de Schroeder van der Kolkweg, in het uiterste noordelijke gedeelte van Bloemendaal) werden echter naar de prullenbak verwezen. Andere bouwplannen, waarbij van een nog groter aantal wo ningen werd uitgegaan, zouden begin jaren zeventig vanwe ge protesten van omwonenden dadelijk worden getorpe deerd. Omwille van het natuurbehoud verwierpen achtereen volgens Gedeputeerde Staten, en in hoger beroep ook de Kroon, het bestemmingsplan dat in 1975 voor dit gebied door de gemeente was vastgesteld. Bloemendaal-Noord had inmiddels in 1974 wel haar wo- ningbezit weten uit te breiden door het beheer over achttien woningen aan de C. Schulzlaan over te nemen, achterstallig onderhoud inbegrepen, van de opgeheven woningbouwver eniging St. Benedictus. De overige woningen van St. Benedictus (49 huizen aan de Alberdingk Thijmlaan) werden, bij beëindiging van het erf pachtcontract per 1 oktober 1973, overgedragen aan de ge meente. Op dezelfde wijze verkreeg de gemeente het com plex van 47 woningwetwoningen van woningbouwvereni ging Aerdenhout aan de Bentveldsweg, Veldlaan en Juliana van Stolberglaan. Het gemeentelijk woningbestand was overigens al eerder uit gebreid, bijvoorbeeld met de niet aan huurders verkochte woningen, toen in 1971 de woningbouwvereniging Bos en Duin haar activiteiten beëindigde. De gemeente nam voorts in juli 1974 van de provinciale Noord-Hollandse vereniging 'Het Witte Kruis' het dubbele Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 5, herfst 2001 43

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 45