De jaren tachtig gen meer aandacht. Er werd een speciaal onderhoudsfonds voor de gemeentewoningen in het leven geroepen. Sedert 1975 kon elke Bloemendaalse inwoner een beroep doen op de 'verordening geldelijke steun aan bewoners bij woning verbetering en krotopruiming'. Ook kon men aanspraak doen op van gemeentewege gecreëerde fondsen voor de aanleg van douches en centrale verwarming. Verscheidene renovatieprojecten werden bij de woning bouwverenigingen uitgevoerd, al dan niet met rijksvoor schotten. Een in het oog lopend voorbeeld hiervan betrof de renovatie in 1971 van het complex woningen van woning bouwvereniging Aerdenhout in de Bentveldshoek. Individuele huursubsidie De jaarlijkse aanpassing van de huren aan de inflatie leidde begin jaren zeventig tot een roerige periode met huurverho gingen van zes tot acht procent. Daartegen werd door de bewoners overigens maar weinig geprotesteerd. Voortaan konden zij een beroep doen op de individuele huursubsidie, die in 1975 aan het charitasprincipe definitief een einde zou maken. De enorme administratieve rompslomp, die al deze regelin gen met zich meebrachten, moet een enorme inzet hebben gevraagd van de medewerkers van de nog onprofessionele, louter op vrijwilligers drijvende, woningbouwverenigingen. Oprichting gemeentelijk woningbedrijf en einde verkoop woningwetwoningen Een besluit van de raad maakte in december 1972 een einde aan de verkoop van woningen uit het, overigens net in no vember 1971 opgerichte, gemeentelijke woningbedrijf De grote woningnood enerzijds en de zeer beperkte mogelijk heid tot huizenbouw in de woningwetsector anderzijds vormden de voornaamste beweegredenen om de verkoop aan de eigen huurders te stoppen. De raad sprak daarbij tevens uit dat zij de woningbouwver enigingen in het verkopen van hun bestand aan woningwet woningen wel vrij zou laten. Omdat bouwpercelen vrijwel altijd door de gemeente aan de corporaties in erfpacht wa ren uitgegeven, diende de gemeente ook met een eventuele verkoop in te stemmen. Zulks geschiedde bij woningbouw vereniging Aerdenhout en bij de verkoop van een aantal naoorlogse woningen van St. Jozef. De laatstgenoemde or ganisatie kreeg echter eind jaren zeventig van de gemeente raad geen toestemming voor de verkoop van. de nog bijna gloednieuwe woningwetwoningen aan de Godfried Bo- manslaan in Vogelenzang aan de bewoners. De verkoop van woningwetwoningen stond eind jaren ze ventig in Nederland opnieuw ter discussie, maar in Bloe- mendaal zou dat niet tot nieuwe inzichten leiden. Vogelenzang Men werd in Bloemendaal voortdurend geconfronteerd met een nijpend huisvestingsprobleem en tegelijkertijd met het feit dat er nog slechts enkele mogelijkheden voor bouw voorhanden waren. In de raadsvergadering van 13 septem ber 1979 werd daarom een motie aangenomen, waarin een dringend beroep op de bezwaarmakenden tegen het be stemmingsplan Vogelenzang-Oost werd gedaan om in het belang van de huisvesting hun bezwaren in te trekken, "omdat met grootst mogelijke spoed velen aan woonruimte konden worden geholpen". Zo kon men na jarenlange voorbereidingen dan eindelijk starten met het realiseren van een nieuwbouwwijk aan de oostzijde van de Vogelenzangseweg en de Graaf Florislaan, zodat deze al snel de benaming Vogelenzang-Oost mee kreeg. Er zou in principe vooral gebouwd worden voor de dorps bevolking van Vogelenzang. Meer dan de helft van de te bouwen woningen moest aan hen worden toegewezen. De bouwactiviteiten werden als gevolg van het beschikbare contingent, de woningtoewijzing en de groei van het dorp Vogelenzang over een aantal jaren uitgesmeerd. Met rijks premie bouwde de gemeente een groot aantal goedkope huurwoningen, ook al druiste dit eigenlijk in tegen de be doelingen van de Woningwet. Deze kende immers bij de bouw van gesubsidieerde woningen een voorkeursrecht aan de woningcorporaties toe. In dit kader werd afgesproken dat circa de helft van de te bouwen woningen zou worden overgedragen aan een nog nader aan te wijzen woning bouwvereniging. Voor Bloemendaal N'oorc was Vogelen zang een te afgelegen locatie en St. Jozef toonde zich niet geïnteresseerd. Dus bleven over de Christelijke Woning- Van gemeentewege in 1989 gebouwde woningen aan de Graaf Filipslaan te Vogelenzang. Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 200 1 45

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 47