Vo o r wo o r d Van de redactie Honderd jaar Woningwet, dat wil zeggen honderd jaar sociale woningbouw. Een mijlpaal in de volkshuisvesting van ons land. Ook in Bloemendaal is dat niet ongemerkt voorbijgegaan. Reeds in 1901 werd de eerste woningbouwvereniging, de Christelijke Nationale Werkmansbond afd. Bloemendaal, opge richt met als eerste gevolg in 1905 het gereedkomen van 1 8 woningen aan de Boslaan. In navolging daarvan zijn nog 11 andere woningbouwverenigingen opgericht. Ook de gemeente en de provincie hebben zich in de loop der jaren niet geheel onbetuigd gelaten, met na één eeuw als resultaat dat in de gemeente Bloemendaal door woningbouwcorporaties, gemeente en provincie gezamenlijk ruim '1000 betaalbare huurwoningen zijn gebouwd, die thans alle in beheer zijn bij Woningbouwvereniging Brederode. De hierboven opgesomde feiten en resultaten, die allemaal hun historische achtergronden hebben, waren voor het bestuur van Brederode aanleiding drs H. Spijkerman te verzoeken een en ander aan de hand van verschillende archieven in beeld te willen brengen. De stichting Ons Bloemendaal was zo bereidwillig haar mooie blad hiervoor beschikbaar te stellen. De fo to's zijn deels afkomstig uit het gemeentelijk fotoarchief en voor het overige uit het bezit van Brederode. Naast het verschijnen van dit blad is het nog de bedoeling dat een expositie wordt gehouden in samenwerking met de Ten toonstellingscommissie in het gemeentehuis van 11 november tot en met 2 december. Ons bestuur hoopt hiermede te bereiken dat er meer inzicht komt in wat er de afgelopen eeuw in Bloemendaal aan verbete ring van de woontoestanden is gedaan voor mensen die niet in staat zijn zelfstandig in hun huisvestingsbehoefte te voor zien. Hiermede is dit maatschappelijke probleem echter niet opgelost. Naar onze mening zal in de toekomst de behoefte aan dit type huisvesting blijven bestaan. Het leveren van een bijdrage hieraan is een eerste taak van de non-profitorganisaties werkzaam op het gebied van de volks huisvesting, te weten de woningcorporaties, daarbij gesteund door de overheid. J.J. de Korte Voorzitter van de Woningbouwvereniging Brederode Zoals wij u bij het verschijnen van het monumentennummer, 'Het Interieur', aankondigden, maken wij in dit tijdschrift van Ons Bloemendaal ruim baan voor het eeuwfeest van de Woningwet. Het is een grote stap van de weelderige interi eurs van de welgestelden in het eerste kwart van de 20ste eeuw, naar de sociale woningbouw die in dezelfde tijd een aan vang nam. In Bloemendaal kwam déze woningbouw niet gemakkelijk van de grond. In opdracht van Woningbouwver eniging 'Brederode', nu de enige woningbouwvereniging van Bloemendaal, heeft Henri Spijkerman het voortdurend streven van de verschillende woningbouwverenigingen uiteengezet en het taaie gevecht dat geleverd moest worden om hun doel te bereiken. Een gevecht dat nog steeds voortduurt, getuige de wisselende plannen omtrent de sociale woning bouw op het Landgoed Meerenberg. Een tentoonstelling in het gemeentehuis zal deze 100 jaar Woningwet nog verder toelichten. Vanwege de omvang van Henri Spijkerman's artikel zal onze gebruikelijke rubriek 'Oproep, reactie, mededeling' ditmaal achterwege blijven. Wij wensen u veel plezier met dit nummer. J o an Jalink, Peter de Natris en Florentine van Eeghen 4 Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 200 1

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 4