ren door het aankopen en verbouwen van grote villa's. De eerste hiervan was huize 'Buytentwist', gelegen Bloemen- daalseweg 187 in Overveen. In 1981 werd deze villa, die gunstig was gelegen schuin tegenover het gemeentehuis, geschikt gemaakt voor de bewoning door twaalf jongeren. Zonder meer geslaagd kon een volgend project worden ge noemd: 'Kijkduin' (Hoge Duin en Daalseweg 50), een voormalig kloostercomplex dat in bouwkundig opzicht zeer geschikt was en dat na de verbouwing in 1983 29 HAT- eenheden omvatte. Minder geschikt bleek een uit 1900 daterend pand aan de Duinlustparkweg 48 in Bloemendaal, waarin tien apparte menten voor jongerenhuisvesting werden ondergebracht. Tenslotte valt te noemen het bouwkundig niet zo gunstige wooncomplex voor jongeren, dat werd gerealiseerd in een rijksmonument aan de Bloemendaalseweg 125. De bene denverdieping hiervan werd verhuurd aan de vereniging Welzijn Ouderen Bloemendaal, de eerste en tweede etage werden voor kamerbewoning ingericht. Alle verbouwde villa's bleken echter in meer of mindere mate gehorig te zijn, maar datzelfde probleem bleek zich ook voor te doen bij het jongerenhuisvestingsproject dat negen kleine wonin gen omvat die in 1983 door de gemeente werd gerealiseerd na een verbouwing van een voormalig dienstengebouw van het PEN, aan het Boshofje in Bloemendaal. De villa's werden in het gemeentelijk woningbedrijf inge bracht, dat in 1997 aan woningbouwvereniging Brederode werd verkocht. Acht gemeentewoningen gebouwd aan de Brederodelaan in 1983. Woonruimteverdeling De druk op de woningmarkt nam in de jaren tachtig voort durend toe. Een toenemend aantal echtscheidingen, verla ging van de leeftijd waarop men het ouderlijk huis verliet en afnemende bereidheid van huizenbezitters om woon ruimte te verhuren, hadden ervoor gezorgd dat aan de groeiende vraag onvoldoende kon worden tegemoetgeko men. Om die reden voerde de gemeente in 1982 een zoge heten urgentiepuntensysteem in voor de toewijzing van woonruimte. De woningbouwverenigingen werkten op dat moment nog met ledenlijsten, maar na het nodige overleg waren de Bloemendaalse corporaties bereid ook het punten- stelsel te hanteren. Hun leden moesten voortaan tevens als woningzoekende bij de gemeente staan ingeschreven. Slechts kandidaten met een hoge mate van urgentie en met inachtneming van de spelregels op het gebied van inkomen en huurquote mochten bij een vrijkomende woning worden voorgedragen. Een overgangsmaatregel liet een soepel toewijzingsbeleid door de wo ningbouwverenigingen, die eigenlijk veel liever baas in eigen huis hadden willen blijven, nog even toe. Op deze manier kreeg het corporatie-lidmaatschap minder *zin. Door de nieuwe toewijzingsregels raakte het verenigingsgevoel binnen de corporaties steeds meer vervreemd van de huurders door wie ze waren opgericht. Gestapelde tweelaagsewoningen (12) aan de Brederodelaan in 1983 ontwikkeld door publieke werken. Woonwagens Het woonwagenbeleid werd pas in dit decennium bij het Ministerie van VROM ondergebracht en zou voortaan een 'nor maal' onderdeel van de volkshuisvesting uitmaken. In de jaren tachtig waren er de problemen rondom het woonwagenkampje aan de Westelijke Randweg, dat uiteindelijk werd 48 Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 200 1

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 50