De jaren negentig Algemeen Indien er één karakteristieke typering voor de jaren negentig zou kunnen worden gegeven dan is het die van 'het inslaan van nieuwe wegen'. De aanzet tot de herstructurering van de volkshuisvesting werd gegeven door Enneüs Heerma, CDA- staatssecretaris van het Ministerie van VROM. Zijn in 1989 verschenen nota 'Volkshuisvesting in de jaren negentig' luid de de grootste wijziging in de volkshuisvesting sinds de Tweede Wereldoorlog in. Decentralisatie van bevoegdheden en verantwoordelijkheden en verzelfstandiging van de wo ningcorporaties luidde Heerma's boodschap. Maar vooral ook financiële zelfstandigheid. Daarnaast werd het hele subsi diebeleid zo gezegd op zijn kop gezet. Met uitzondering van de individuele huursubsidie zouden de overige volkshuisves tingssubsidies worden geminimaliseerd of zelfs opgeheven. Een steeds verdergaande verschuiving van taken op het ter rein van de volkshuisvesting van de hogere overheden naar de regio's leidde ook in Zuid-Kennemerland tot een intensi vering van de samenwerking tussen de woningbouwvereni gingen. Daartoe werd in 1992 het Regionaal Overlegorgaan Sociale Verhuurders (ROSV) opgericht. In plenaire vergade ringen werden zo'n viermaal per jaar zaken besproken die van belang waren voor de corporaties in de regio, zoals on der andere de uitvoering van het Besluit Woninggebonden Subsidies (BWS). Eind 1993 bereikten het Ministerie van VROM enerzijds en de overkoepelende organisaties op het volkshuisvestingsge- bied anderzijds overeenstemming over de verrekening van subsidies en nog uitstaande rijksleningen per 1 januari 199S - de zogenoemde 'bruteringsoperatie', waarin voor zover van toepassing alle subsidies in één keer afgekocht zouden worden. De woningmarkt en het volkshuisvestingsbeleid zouden zich in de jaren negentig van een lokaal naar een regionaal niveau (dienen te) ontwikkelen. Het was dan ook voor de corporaties een teleurstelling dat het Gewest Zuid-Kenne merland, waarbij Bloemendaal in 1972 was toegetreden, eind 1999 werd opgeheven. Met name op het terrein van de volkshuisvesting en ruimtelijke ordening had dit overlegor gaan op het vlak van beleidsvoorbereiding en coördinatie altijd een belangrijke rol vervuld. Het Gewest was ook een belangrijke gesprekspartner voor het ROSV, zodat met haar vervanging door een portefeuillehoudersoverleg veel know how verloren ging. De Bloemendaalse woningbouwverenigingen waren aange sloten bij de Nationale Woningraad. Op zowel het gebied van beleid als beheer kon deze instantie de corporaties van dienst zijn. Per 1 januari 1999 fuseerden de Nationale Wo ningraad en het Nederlands Christelijk Instituut voor Volks huisvesting (NCIV), koepel voor woningcorporaties, tot een nieuwe landelijke vereniging van woningcorporaties, ge naamd Aedes. In toenemende mate zou de regelgeving op het gebied van de volkshuisvesting in de jaren negentig veranderen. Aanvang 1993 werd het Besluit Beheer Sociale Huursector (BBSH) van kracht, dat een grote verzelfstandiging van sociale verhuurders moest bewerkstelligen. Beheer en beleid dienden op een meer bedrijfseconomische wij ze gevoerd te worden en tevens zouden de woning bouwverenigingen meer mogelijkheden krijgen om hun primaire doelstelling te verwezenlijken. Om tegemoet te komen aan de eis dat de corporaties voor 1 augustus 1994 hun statuten aanpasten, vorm den de drie Bloemendaalse woningbouwverenigingen gezamenlijk een statutencommissie; tevens nam deze de voorbereiding voor een gezamenlijke klachten commissie op zich. Op grond van het BBSH moesten de corporaties in hun jaarverslag voortaan over vijf verschillende werk velden verantwoording afleggen: de kwaliteit van het woningbezit, het huurbeleid, de leefbaarheid, de fi nanciële continuïteit en het betrekken van bewoners bij beheer en beleid. Verwerving woningen Aan het begin van de jaren negentig werd nog wel gekeken of hier en daar kleinschalige nieuwbouw binnen de be lli 1990 en 1991 bouwde Bloemendcml-Noord in totaal achttien woningen aan de Dompvloedslaan. Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 200 1 51

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 53