Appartementengebouw Kennemerpark in 1997 gebouwd door Brederode bevat aangepaste seniorenwoningen. van de Stichting Floreat, die een enorme toename van ver- keers- en parkeeroverlast in hun wijk zouden bezorgen. De intentie van de gemeente was om senioren- en aange paste gesubsidieerde woningen te realiseren. Om geen rijks subsidie mis te lopen, zou de gemeente onmiddellijk na de vaststelling van het bestemmingsplan via een artikel 19-pro- cedure van de WRO trachten de sociale woningbouw ver sneld te laten plaatsvinden. In opdracht van Brederode zou het architectenbureau G.J. van Delft B.V. 32 appartementen ontwerpen. Dankzij de medewerking van de Stichting Floreat kon Bre derode naast de gemeentegronden nog enkele aangrenzende percelen grond van de stichting overnemen - gelegen aan de overkant van de afwateringssloot. Hierdoor kon wat meer afstand van het kolossale Stoop's Bad genomen worden en werd de architect in staat gesteld op fraaie wijze over de af wateringssloot heen te bouwen. Klachtencommissie In december 1993 was door de drie Bloemendaalse wo ningbouwverenigingen Bloemendaal-Noord, Bloemaerd en St. Jozef voor hun huurders een gezamenlijke klachtencom missie ingesteld. Het diende daarbij niet om gewone huur- klachten te handelen, maar om onoverkomelijke bezwaren tussen de huurder en de woningcorporaties. De commissie zou tenminste uit vier leden bestaan: één lid te benoemen door elk van de deelnemende woningbouwverenigingen en één lid te benoemen door de huurders. Aangezien sociale problematiek vanwege de afwezigheid van probleemwijken in Bloemendaal nagenoeg ontbrak en er nooit een klacht werd ingediend, functioneerde de klach Het woonruimteverdelingssys teem op de helling gezet Het begin van de jaren negentig laat weer een toename van het aantal woningzoekenden zien. Het aantal mutaties in de huursector was in Bloemendaal altijd laag. Er kwamen jaarlijks niet meer dan enkele tientallen huurwoningen vrij en dat leidde tot een steeds grotere schaarste op de woningmarkt. Als antwoord daarop sloot de gemeente in mei 1993 met de drie woningbouwverenigingen een samenwerkingsconvenant woonruimteverde ling' waarbij een ander (gezamenlijk) systeem van registra tie van woningzoekenden en het toewijzingsbeleid werden geregeld. Tegelijkertijd werd overgestapt op een adverten tiesysteem in het Bloemendaals Weekblad. Aansluitend werd door de raad in juli 1993 een arbitragecommissie woonruimteverdeling ingesteld. Het oude distributiesysteem, waarbij het lidmaatschap van een woningbouwvereniging bepalend was voor de woning toewijzing, werd voorgoed verlaten. Er gold slechts één uit zondering en dat was die voor de toenemende vraag naar woningen in de vrije sector, waar leden nog wel voorrang bij toewijzing genoten. Duurdere huurwoningen waren als gevolg van de hoge koopprijzen en de krapte op de koop- markt bijzonder in trek. Een aantal veranderingen op de woningmarkt, zoals meer aandacht voor kwaliteit, leefmilieu en woonomgeving, leid de tot een nieuw systeem van woonruimteverdeling, dat gebaseerd was op een marktgericht aanbod van woningen in de regio. Met name het zogeheten Delftse systeem, dat was gebaseerd op adverteren en reageren, vond in Neder land veelvuldig toepassing. Dat stelsel werd tegelijkertijd met de vervanging van de Woonruimtewet door de Huis- vestingswet per 1 juli 1994 ook in een groot deel van Zuid- Kennemerland ingevoerd. Zowel de gemeente als de wo ningbouwverenigingen in Bloemendaal sloten zich, bij wijze van proef voor één jaar, in september 1995 bij dit regionale systeem aan. Woningzoekenden, die werden on derverdeeld in doorstromers, starters en vestigers, en die geselecteerd werden op leeftijd en/of woonduur, konden door het insturen van de woningbon in de regionaal ver schijnende woningkrant zelf reageren op de door hen ge- tencommissie als zodanig niet. Brederode trad daarom in december 1997 toe tot het Haarlemse samenwerkingsverband, dat toen in een re gionale geschillencommissie werd omgevormd. Pas eind 1999 zou ook St. Jozef zich hierbij aan sluiten. 54 Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 200 1

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 56