wenste woning. Doorgaans speelden daarbij factoren als huurprijs, woningtype en de wijk waarin de woning was gelegen, een doorslaggevende rol. Alle verdelingstaken, waaronder ook de afgifte van de huis vestingsvergunningen, werden door Brederode met ingang van februari 1999 van de gemeente overgenomen. Op 1 mei 1999 werd de woningwinkel aan het Kennemerplein in Haarlem, dat als gezamenlijke uitvoeringsorgaan van ge meenten en corporaties in de regio Zuid-Kennemerland ver antwoordelijk was voor de selectie en toewijzing van wo ningzoekenden, verzelfstandigd en omgevormd tot een stichting. Om jongeren, die veelal waren aangewezen op de goedkope huursector, meer kansen op de woningmarkt te bieden werd tevens het leeftijdenmodel geïntroduceerd. Onmiddellijk werd dat model alweer aangepast, waarbij niet de oudste maar de meest gunstige leeftijd bij de wo ningtoewijzing telde. Binnenkort zal het zoekduurmodel van toepassing zijn, een combinatie van registratieduur en aantal reacties op aangeboden woningen. Oprichting woningbouwvereniging Brederode Amper had Bloemaerd haar nieuwe kantoor betrokken of zij speelde alweer met de gedachte dat een meer professionele aanpak van het beheer van haar sociale huurwoningen noodzakelijk zou worden. Omdat de problematiek van de volkshuisvesting inmiddels te ingewikkeld en te omvangrijk voor vrijwilligers alleen was geworden, kon een fusie met een andere Bloemendaalse corporatie niet uitblijven. Een buitengewone algemene ledenvergadering van Bloemen daal-Noord, op 20 oktober 1994 in restaurant Vreeburg, moest de definitieve fusie goedkeuren. De statutenwijziging en de fusie waren door de staatssecretaris van het Ministerie van VROM op 24 juni 1994 reeds goedgekeurd. Na de fusie zou de vereniging onder de naam Brederode worden voort gezet met op dat moment een woningbestand van bijna 1100 woningen. De kwaliteit van het wonïngbezit Bloemendaal-Noord had voor de naoorlogse woningen, tot omstreeks 1975 gebouwd, een groot onderhoudsplan opge steld. De uitvoering ervan betrof een miljoenen guldens ver slindende onderhoudsoperatie. Het mutatieonderhoud bij leegkomende woningen werd steeds belangrijker. Tegen een huurverhoging (huurharmo- nisatie) werden maatregelen in de sfeer van energiebespa ring (isolatieglas of energiezuinige c.v.-ketels) uitgevoerd, de keuken en douche aan de moderne eisen aangepast, een wasmachineaansluiting aangebracht en voor zover van toe passing in de vooroorlogse woningen de kamers en suite tot één woonruimte verenigd. De werkzaamheden van de Bloe mendaalse verenigingen werden uitbesteed en onder toe zicht van de onderhoudsopzichter (Bloemendaal-Noord) of bestuursleden (Bloemaerd en St. Jozef) uitgevoerd. Er was geen onderhoudspersoneel in dienst. Bij Brederode is op het huidige moment complexmatige uitvoering van groot onderhoud niet aan de orde. De huur ders werd het servicecontract aangeboden, waarbij met na me de al wat oudere huurders een redelijk alternatief werd geboden voor onderhoudswerkzaamheden die volgens het huurcontract voor eigen rekening komen. Huurverhogingen Door middel van de zogenoemde huursombenadering kre gen woningcorporaties van 1993 af een vrij grote mate van vrijheid om een variabele huurverhoging van 0 tot 6% toe te passen. Echter wel onder voorwaarde dat over het totale woningbestand een gemiddelde huurverhoging van 4,75% werd gerealiseerd. Om de enorme uitgaven aan huursubsidie in te dammen, werd met het van kracht worden van de Huursubsidiewet per 1 juli 1997 de prestatienormering huursubsidie inge voerd. Terwijl aan het begin van de 21ste eeuw een gemiddelde huurverhoging van 3% gebruikelijk was, wordt het huurbe leid voor de middellange en lange termijn momenteel uit gewerkt in de nota 'Wonen in de 2 le eeuw' van het Minis terie van VROM. In een jaarlijkse notitie huurbeleid van Brederode wordt het rijksbeleid plaatselijk vertaald. Blekersveld De gemeente en Brederode bereikten in mei 1995 overeen stemming inzake de verkoop van een stuk bouwterrein ach ter het politiebureau aan de Dompvloedslaan. Nadat een be zwaarschrift van de plaatselijke volkstuinenvereniging Buy- tentwist was ingetrokken kon tot de bouw van 3 6 sociale huurwoningen worden overgegaan. Naar ontwerp van het architectenbureau van Brakel Buma Klous en Brandjes Ar chitecten BNA was gekozen voor een combinatie van 12 eengezinswoningen met 24 HAT-eenheden. Net als eerder bij de sociale woningbouw in het Kennemerpark werd ook nu weer geldelijke steun in het kader van het Besluit Wo ninggebonden Subsidies toegekend en was voor het bouw en woonrijpmaken van de gronden een krediet uit het Fonds Sociale Woningbouw beschikbaar gesteld. Om de ex ploitatie rond te krijgen werden ook nog eens 8 koopwo ningen van rond de drie ton gebouwd, die met een anti- speculatiebeding aan leden werden verkocht die een huur woning achterlieten. Alvorens met de bouwwerkzaamheden werd aangevangen, Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 2001 55

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 57