kregen amateur-archeologen een paar dagen de gelegenheid om de bodem te onderzoeken op mogelijke oudheidkundi ge vondsten. En niet zonder resultaat, want in het oude ble- kersgebied werden resten van een prehistorische akker en paalsporen, mogelijkerwijze als onderdeel van een grafheu vel, aangetroffen. En daarmee was het eerste bewijs van pre historische bewoning in Bloemendaal geleverd. Verkoop gemeentelijk woningbedrijf Als uitvloeisel van de eerder genoemde nota's 'Volkshuis vesting in de jaren negentig' en 'Gemeentelijke Woningbe drijven' werd onder meer de mogelijke verzelfstandiging van gemeentelijke woningbedrijven aan de orde gesteld. Niet langer zou het beheren van huurwoningen als een ge meentelijke taak worden beschouwd. Dat moest worden overgelaten aan woningcorporaties. Gemeentelijke woning bedrijven zouden om die reden niet meer voor rijkssubsi dies in aanmerking kunnen komen. Gezien de geringe omvang van het Gemeentelijke Woning bedrijf en de steeds complexere regelgeving, inzake de volkshuisvesting, werd ook binnen Bloemendaal de discus sie over haar toekomst gevoerd. Daarbij werd besloten het woningbedrijf in principe af te stoten. Aan vijf corporaties werd gevraagd een bod uit te brengen. De enige Bloemen- daalse overnamekandidaat, Brederode en dan nog tevens de kleinste onder hen, zag in een overname ruimte voor een meer professionele bedrijfsvoering. Anders dan bij de ande re gegadigden werd bij Brederode het beleid nog door een vrijwilligersbestuur en in verenigingsverband bepaald. Bij raadsbesluit van 19 december 1996 zou Brederode voor een bedrag van ruim 25 miljoen gulden per 1 januari 1997 Blekersveld in 1996 door Brederode in samenwerking met de gemeente ontwikkeld, omvat zesendertig huurwoningen waarvan twaalf eengezinswoningen en vierentwintig HAT-eenheden, alsmede acht koopwoningen. een groot deel van het gemeentelijk woningbezit, bestaande uit 3 69 woningen, drie woonwagens en elf standplaatsen, overnemen. Daardoor zou een ruim 1500 verhuureenheden tellende corporatie ontstaan, waarvan het woningbezit zich uitstrekt van de Velserbroek tot en met Vogelenzang. De raad had daarbij besloten om 51 gemeentewoningen, die meer of minder geïsoleerd waren gelegen en destijds zonder rijkssteun waren gebouwd, te verkopen aan de huurders of in het geval van leegstand aan derden. De meer opbrengst van het verkochte woningbedrijf zou door de ge meente niet in de algemene reserves maar, net als de winst uit de verkoop van de bouwfondsaandelen, in het Fonds So ciale Woningbouw worden gestort. Dat zou de beste waar borg zijn om deze gelden op de juiste wijze in het belang van de volkshuisvesting te besteden. Uit dit fonds worden op aanvraag bijdragen aan nieuwbouwprojecten en hoog waardige renovaties verleend, zodat een redelijke huur ge waarborgd blijft. De verkoop van sociale huurwoningen door Brederode zal conform de richtlijnen in het gemeentelijke volkshuisves tingsplan van 1999 niet aan de orde zijn. Volkshuisvestingsplan Het door het Gewest Zuid-Kennemerland in 1996 vastge stelde regionaal volkshuisvestingsplan, de aandrang van rijkszijde op de gemeenten hun eigen volkshuisvestingsbe leid duidelijk te formuleren, alsmede de overdracht van het gemeentelijk woningbezit in 1997, was voor Bloemendaal aanleiding in goede samenwerking met alle betrokken par tijen - waaronder de woningcorporaties - een volkshuisves tingsplan te ontwikkelen. Op 21 januari 1999 kon dit door de raad unaniem worden aanvaard. Hierin is vooral van belang dat Brederode werd aangewezen als eerste gesprekspartner voor bouw in de sociale sector en dat eender de van nieuwbouwlocaties voortaan zou wor- deh gereserveerd voor sociale woningbouw. Voor wat betreft ouderenhuisvesting vervult de gemeente een ondersteunende en bemidde lende rol met betrekking tot woongroepinitia tieven, terwijl voor exploitatie en beheer cor poraties worden uitgenodigd een rol te ver vullen. Volgens het volkshuisvestingsplan dient het gemeentelijk Fonds Sociale Woningbouw met name voor het verlagen van stichtingskosten van nieuwbouw, de verbouw panden voor jongerenhuisvesting, het verbeteren van wo ningen ten behoeve van ouderenhuisvesting en voor het verwerven van grond. 56 Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 2001

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 58