Terrein Marinehospitaai Bij het vertrek van het Marinehospitaal uit het massale ge bouw aan de Bloemendaalseweg trachtte de gemeente, die hier een prima locatie voor woningbouw in zag, gebouw en gronden van het rijk te kopen. Voor de aangrenzende Hoge School Haarlem bood dit terrein een mooie kans de school uit te breiden en men was bereid een hoger bod uit te bren gen. De raad van Bloemendaal was niet bereid om scholen bouw mogelijk te maken op het in deze gemeente gelegen deel van dit terrein - het grootste stuk van deze hospitaal locatie. Op grond van een woningmarktonderzoek besloot men het voor wonen te bestemmen. Dit was het begin van een jarenlange discussie waarbij de provincie nog als bemid delaar is opgetreden. Een verwoestende brand had het ge bouw inmiddels in de as gelegd. Uiteindelijk werd over een programma van eisen voor de bebouwing door gemeente en Hoge School Haarlem over eenstemming bereikt. Het in Bloemendaal gelegen terrein zal aan de gemeente worden verkocht voor woningbouw; het overige deel wordt gebruikt voor de uitbreiding van de school en een ondergrondse parkeergelegenheid. De gemeenten Haarlem en Bloemendaal bereiden een geza menlijk bestemmingsplan voor. De aanwezige voorzieningen als openbaar vervoer en winkels maken het voor woonbe bouwing bestemde terrein zeer geschikt voor senioren- huis vesting. De gedachte om door een concentratie van (sociale) huurwoningen op het Marinehospitaal-terrein, meer koop woningen mogelijk te maken op het terrein van het voorma lige PZ-terrein, stuitte op weerstand, onder andere van Bre- derode. Bloemendaal heeft een aantal projectontwikkelaars en wo ningbouwvereniging Brederode uitgenodigd een bod te doen. De reeds bestaande contacten tussen Brederode en Thunnissen B.V., een projectontwikkelaar uit Heemstede, leidden tot het besluit gezamenlijk een bod uit te brengen. Daarbij is tegelijkertijd een stedenbouwkundige verkenning aan de gemeente voorgelegd. De gemeente heeft echter een voorkeur voor een andere bieder, namelijk Eurowoningen, op voorwaarde dat deze wil samenwerken met Brederode. Een adviseur van de gemeente heeft opdracht te onderzoeken of een samenwerking mogelijk is. Terrein voormalig Provinciaal Ziekenhuis (Park Brederode) Sinds het gedeeltelijke vertrek van het Provinciaal Zieken huis begon vanaf 1 januari 1991 een langdurig proces ter voorbereiding van woningbouw op dit enorme terrein. Uitgangspunt is het behoud van de aanwezige monumenten en het waardevolle landschap. Aanvankelijk was sprake van maximaal 450 te bouwen woningen, waarvan éénderde in de sociale huursector. Een plan van aanpak diende door de raad te worden vastge steld. Daarop werd door gemeente en de betrokken project ontwikkelaar gezamenlijk aan een extern bureau de op dracht verleend om een masterplan te ontwikkelen, dat als een voorontwerp bestemmingsplan zou kunnen dienen. Ondanks eerdere afspraken werd Brederode nauwelijks bij de voorbereiding van dit plan betrokken. Intussen hadden tegenstanders hun krachten gebundeld en onder de naam 'Behoud Landgoed Meer en Berg' een ver eniging opgericht. Vanwege de sterk uiteenlopende opvat tingen binnen de raad over de mate waarin het PZ-terrein kon worden bebouwd, werd het concept-masterplan, dat gebaseerd was op de realisering van 325 tot 375 woningen en met daarin een beperkt aantal sociale huurwoningen, niet behandeld. Eén en ander leidde tot een bestuurscrisis, waarbij het vertrouwen in de wethouder ruimtelijke orde ning door de raad werd opgezegd. Hoe één en ander zich verder zal ontwikkelen is op het mo ment van schrijven van dit artikel nog niet te overzien. Huisvesting voor asielzoekers Sedert 1995 werden in Bloemendaal op het terrein van het voormalige Provinciaal Ziekenhuis bijna vierhonderd asiel zoekers tijdelijk opgevangen. Tegelijkertijd werd vanwege de rijksoverheid elke gemeente de verplichting opgelegd om 2 promille van het inwonertal, en dat betreft dan in Bloemendaal 34 personen, aan asielzoekers te huisvesten. Het ging hier om vluchtelingen met een geldige verblijfsti tel, voor wie geen voorzieningen in het kader van de Rijks regeling Opvang Asielzoekers werden geboden. Bij het lage percentage van amper zestien procent sociale huurwonin gen in Bloemendaal legt dat echter een te grote druk op de huurwoningmarkt. Bloemendaal kan niet aan die norm vol doen. Ouderenhuisvesting In het algemeen zou in de jaren negentig meer aandacht ont staan voor groepen met een zwakke positie op de woning markt. Omdat de groep Bloemendaalse ouderen sterk verte genwoordigd is in de bevolkingssamenstelling van deze gemeente mochten zij zich in een toenemende belangstelling verheugen. Op verschillende manieren wenste de gemeente te streven naar verbetering van de huisvestingsmogelijkheden voor ouderen. Naast vergroting van het aantal voor ouderen geschikte huurwoningen door nieuwbouw werd hierbij ook gedacht aan aanpassing van de bestaande woningvoorraad in samenwerking met de woningcorporaties. De gemeente en Brederode waren samen met woonzorg- en de thuiszorginstellingen betrokken bij de opzet van het Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 200 1 57

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 59