gesubsidieerde Wonen Plus Project, dat ouderen in staat moest stellen langer zelfstandig te blijven wonen. In navolging van landelijke ontwikkelingen kwamen ook in Bloemendaal initiatieven voor groepswoningen van de grond. Reeds in 1994 was de Vereniging Groepswonen Ouderen Bloemendaal met dat doel opgericht. Een ware bottleneck vormde het gebrek aan beschikbare panden of bouwlocaties. Daarop werd later in het Bloemendaalse volkshuisvestings plan van 1999 getracht een antwoord te geven. De gemeente wenste met name op de kleinere locaties die gunstig lagen ten opzichte van voorzieningen, zoals de nabijheid van een dorpskern of openbaar vervoer, voorrang te geven aan voor ouderen geschikte woonvormen. Gedacht kon worden aan groepswoningen in de sociale sector of aan zorgwoningen in een woonzorgcomplex. Per 1 januari 1997 waren gemeenten wettelijk verplicht te voorzien in een onafhankelijk Regionaal Indicatieorgaan dat moest beoordelen welke ouderen in aanmerking mochten komen voor diverse vormen van zorg. Eind jaren negentig werd de uit 1991 daterende gemeente lijke raamnota ouderenbeleid geactualiseerd. In het uitge brachte rapport 'In de marge of in de hoofdrol' kwam heel duidelijk de specifiek Bloemendaalse situatie van veel oude re huizenbezitters naar voren. Tenslotte kan niet onopgemerkt blijven dat, op grond van de Wet Voorziening Gehandicapten (WVG) en de daarop geënte gemeentelijke verordening, gelden beschikbaar wer den gesteld voor het aanpassen van woningen ten behoeve van gehandicapten. Woonwagens Net als bijna elke andere Nederlandse gemeente kende ook Bloemendaal woonwagenkampjes. Klein van omvang, om dat de rijksoverheid dat wilde, en geïntegreerd in de be staande bebouwde omgeving. Het kleinste woonwagenkamp stond aan het Gravin Jacobahof in Vogelenzang. De woonwagens waren hier voortaan niet slechts in particulier eigendom. Sinds 1992 mochten ook de woningbouwverenigingen woonwagens exploiteren, maar dat zou in Bloemendaal in drie gevallen pas na de overdracht van het gemeentelijk woningbedrijf door Brederode geschieden. Omdat de gemeente ook aan de Dompvloedslaan in Over- veen zeven standplaatsen aanwees en ze later aan Brederode overdroeg, heeft deze woningbouwvereniging de beschik king over in totaal veertien verhuurde standplaatsen voor woonwagens op Bloemendaals territorium. Kantoorgebouw PWN Op basis van de wet voorkeursrecht gemeenten verkreeg de gemeente Bloemendaal in 1999 het hoofdkantoor van het Provinciaal Waterleidingbedrijf in het Kinheimpark in eigendom. Woningbouwvereniging Brederode, die geza menlijk met het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten de mogelijke herinrichting van dit gebouw had bekeken, zag hier mogelijkheden voor 12 sociale huurwoningen en 26 koopappartementen. Het door Brederode uitgebrachte bod bleek echter te laag. Ook een latere poging, ondernomen in overleg met de vereniging Groepswonen Ouderen Bloemen daal, om met de nieuwe eigenaar te onderhandelen over een eventuele overname van de in het gebouw geplande huur woningen, hadden niet het gewenste resultaat. Bewonersparticipatie Bij Brederode werden door middel van verkiezingen bewo nerscommissies samengesteld voor elk van de zes woonker nen waarin haar bezit was gelegen. Een of enkele malen per jaar voert men overleg over zaken die betrekking hadden op de woon- en leefomgeving van de eigen woonkern. Een overkoepelende bewonersraad voert zo'n vijfmaal per jaar overleg met het verenigingsbestuur inzake het huurbeleid, de jaarrekening en de begroting. In 2001 zal de Stichting Huurdersbelang Brederode door de bewonersraad worden opgericht en wordt de benaming van de bewonerscommissies gewijzigd in huurderscommissies en worden deze voorzien van een nieuw reglement. Daar naast gaf Brederode in maart 2001 het eerste nummer van een bewonersblad uit. Fusie Brederode en St. Jozef Te midden van alle turbulente ontwikkelingen op de huur markt was eind jaren negentig ook de Vogelenzangse ver eniging St. Jozef als vrijwilligersorganisatie te klein gewor den. Nadat de beheerstaken reeds door Brederode waren waargenomen, besloten beide partijen het bezit aan 121 huur-eengezinswoningen van St. Jozef door een overname te waarborgen. Het besluit tot fusie werd door de ledenvergadering van bei de verenigingen aanvaard. Op zondag 3 1 december 2000 werd de fusie-akte bij De Waard en Janssens, het Overveen- se notariskantoor, ondertekend. De gefuseerde vereniging wordt onder de bestaande statuten van Brederode en met het opnemen van één bestuurslid uit de kring van St. Jozef voortgezet. De naam Brederode blijft gehandhaafd. Daarmee was met ingang van het jaar 2001 nog slechts één woningbouwvereniging voor de gehele gemeente Bloemen daal actief. Het bestuur meent als randstedelijke corporatie de belangen van haar bewoners op deze wijze het beste te kunnen behartigen; er zijn bij Brederode geen ambities om in de toekomst tot een regionale woningcorporatie uit te groeien. 58 Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 200 1

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 60