de voorzieningen die het Provinciaal Ziekenhuis op het eigen terrein trof voor alleen staande en ongehuwde werk nemers. Met de groei van het aantal gehuwde personeelsle den, groeide ook de behoefte aan woningen. Om hierin te kunnen voorzien, ontwierp landschapsarchitect Leonard Springer in opdracht van de directie van het Provinciaal Ziekenhuis voor het uiterste noordelijke gedeelte van de gemeente een stedenbouw kundige opzet voor het Duinlustpark. Hier, tegen over de ingang van het zie kenhuis, was een prima lo catie voor het huisvesten van personeel, zowel het lagere als het hogere. In de jaren 1911 en 1914 werden in to taal ruim 60 woningen gebouwd aan de Brederodelaan, de Schroeder van der Kolkweg, de Van Ewijckweg en de Duin- lustparkweg. Een deel ervan werd ontworpen door de lan delijk bekende architect K.P.C. de Bazel. De gemeente zou op haar beurt in november 1917 voor haar eigen personeel tien woonhuizen aan de Kinheimweg aankopen. Onbewoonbaarverklaringen Heel wat mensen dreigden in krotten te verkommeren en het was aan de overheid en de net opgerichte woningbouw verenigingen om de slachtoffers aan een menswaardige wo ning te helpen. In eerste instantie richtte de gemeente zich echter niet zozeer op het bouwen van woningen voor de ar beidende klasse, maar in bescheiden mate meer op het toe zicht en verbeteren van hun woningen. Als uiterste maatregel kon daarbij naar de 'onbewoonbaar verklaring' worden gegrepen. De raad kon hiertoe beslui ten, doorgaans op basis van een advies van B&W. Dit ge schiedde nadat dit college de regionale gezondheidscom missie had gehoord. Meestal kwam deze commissie pas na lang aarzelen met een standpunt en pas nadat de eigenaar, ondanks meerdere aanschrijvingen tot woningverbetering, in gebreke bleef. Maar ook dan nog werden de huizen vaak niet ontruimd, meestal omdat geen andere woning beschik baar was. De bewoners schoten er dus weinig mee op. "Deze arme menschen hebben er alles voor over, als zij Door architekt De Bazel in opdracht van de provincie ontworpen twee onder één kap wonigen, gelegen aan de Brederodelaan, van Evvijkweg en Duinlustparkweg. maar kunnen blijven wonen, en willen zelfs de dubbele huur betalen", werd door een betrokkene bij een woning ontruiming vastgesteld. Als gevolg van het gebruik van slechte bouwmaterialen werd in 1912 een heel woningcomplex van zes beneden en bovenwoningen aan de Achterweg nabij de Bloemen- daalse Kleverlaan binnen zes jaar na de bouw al onbewoon baar verklaard. Toen de eigenaar van twee krotwoningen op Rolland in Overveen in 1914 weigerde een aanschrijving tot woning verbetering uit te voeren, leidde dit in de raad tot het voor stel de woningen maar aan te kopen en zelf op te knappen, zodat ze tegen dezelfde lage huur weer konden worden doorverhuurd. Het raadslid J.Th. Bornwater wenste daaren tegen 'dergelijke krotten' niet meer op orde te brengen: "Men kan met de handen zoowat de zolder raken, afvoer van vuil water is er niet, beerputten zijn er niet en de kelder staat altijd onder water. Bovendien is het er zeer vochtig, eng, bedompt en niet minder ongezond". De ingrijpende maatregelen van de gezondheidscommissie om de meest erbarmelijke woningtoestanden in Bloemen- daal het hoofd te bieden werden als noodzakelijk ervaren. "De woningnood voor arbeiderswoningen was hier ook inderdaad verschrikkelijk en werd hierin in voldoende mate voorzien, dan kwamen zulke toestanden als deze niet meer voor", aldus raadslid Bornwater. Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 3, herfst 2001 7

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 7