Een avontuurlijke achtertuin Ons bestuurslid 'Groen', Loes de Vita, heeft een belangrijk deel van haar jeugd doorgebracht 'op' de Hoge Duin en Daalseweg. Haar per soonlijke verhaal mag hier dus niet ontbreken. Gingen de herinnerin gen van Jan Heil terug naar begin 1900, de jeugdverhalen van Loes beginnen een halve eeuw later. "Er gaat niets boven de geur van bloeiende duinroosjes op een warme namiddag in juni. De witte kommetjes met eige- le meeldraden nodigen je uit ze te plukken, maar ga je op die invitatie in, dan merk je al snel dat het duinroosje hele maal niet geplukt wil worden. Met de fijne, stekelige steel tjes en die papierdunne bloemblaadjes speelt zij slechts de welriekende verleidster, want haar plek is de duinen, de Kennemerduinen. De tuin van mijn ouderlijk huis, op de Hoge Duin en Daalseweg in Bloemendaal, grensde direct aan het natuurge bied en ofschoon je dat deel van de Kennemerduinen niet mocht betreden, kwam je er als kind natuurlijk stiekem toch. Want waar vond je zo'n heerlijke, avontuurlijke 'ach tertuin'? De hazen en konijnen renden voor je uit en tussen het omgebogen helmgras kon een plotseling opvliegende fazant je de stuipen op het lijf jagen. Lui waren de warme zomerdagen, liggend in een duinpan met een pijpenstrootje in je mond, turend naar een bolle witte wolk, waar je meestal wel een gezicht in kon zien. Heerlijk was de tijd dat het veldje lelietjes-van-dalen onder een oude meidoorn in bloei kwam. Rond die tijd leek het altijd hetzelfde weer. Heel zacht, een beetje tegen regen aan en altijd hoorde je een koekoek. Geuren en geluiden kunnen herinneringen vaak sterker op roepen dan de scherpste indrukken. De tuin van "La Corniche' In 1952 verhuisden wij van de Plantsoenlaan in Bloemen daal naar Het Kopje. Het huis, nu nummer 34, was ontwor pen door architect Hirschfeld. Mijn ouders gaven het de naam 'La Corniche' omdat het wegennet van Duin en Daal hen sterk deed denken aan de corniche (de hoge weg van Nice naar Genua) in Zuid-Frankrijk. Een heerlijk huis, dat aan de achterzijde een magnifiek uitzicht over de duinen tot aan zee bood. Rondom een woeste tuin met prachtige Luchtfoto van de Hoge Duin en Daalseweg. Op de voorste rij, v.l.n.r.: de huizen van Wetselaar, Holtrop, De Vita, Eldering, Westerwoudt. Op de tweede rij, tussen Holtrop en De Vita, Villa 'Dunenburg' met daarnaast het PWN-pompstation (copyright: KLM Aerocarto). 16 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 2, zomer 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 18